• انتشار: ۱۶ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۰۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 3500
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=3500

ایدئولوژی مرگ

بعد مهم مبارزه با تروریزم، امنیتی است. هر شهروندی انتظار دارد مسئولین امنیتی حافظ جان، مال و ناموس آنها باشند. نقشی که حکومت وحدت ملی در ایفای آن سخت ناکام بوده است.

بعد مهم مبارزه با تروریزم، امنیتی است. هر شهروندی انتظار دارد مسئولین امنیتی حافظ جان، مال و ناموس آنها باشند. نقشی که حکومت وحدت ملی در ایفای آن سخت ناکام بوده است. رخداد های پیاپی، متکثر و متعددِ تروریستی گواهِ روشن و انکار ناپذیر بر عدم توانایی مقام های امنیتی در مبارزه با آن پدیده ی وحشتناک و مخوف می باشد. اما؛ بُعد دیگر تروریزم، جنبه ی دینی و ایدئوژیک قضیه است. مرگ اندیشی و ترجیح مرگ بر زندگی اصل و قاعده ایست که نادیده ماندنش غفلت از اصل ماجراست.

پرسش مهم این است که آیا مبارزه با تروریزم بدون توجه به جنبه دینی و ایدئولوژیک آن ممکن خواهد بود؟

پدیده ی انتحار دیگر تنها ابزاری در دست سازمان های جاسوسی و قدرت های منطقه ای و بین المللی برای دستیابی به اهداف و نیات شان، نیست. بلکه نوعی زیستن است. نوعی از زندگی که؛ برداشت های سطحی، عوامانه، قشری و بدون تخصص لازم خاستگاه و جایگاه آن می تواند باشد.

متاسفانه باید اذعان کرد؛ خرد ستیزی و عقلانیت گریزی در پاره ای از مذاهب انحرافی از اسلام، آبشخور افراطیت و خود میراندن است. اگر بپذریم که دولتمردان و مقام های امنیتی در تامین امنیت شهروندان و مبارزه با تروریزم از صداقت لازم بر خوردار بوده و دوگانه عمل نمی کند، شرط امکان موفقیت، نه در سنگرها که در مراکز آموزشی نهفته است.

تا مرگ اندیشی و قتل عام انسان ها زیبا جلوه کند، مبارزه با آن دشوار و نزدیک به محال خواهد بود. تا تفکر سفلیگری و وهّابی بر مغز ها وارد و در مدارس دینی به جوان ها آموزش داده شود، ما همچنان شاهد فاجعه و گواه انتحار خواهیم بود. آنچه از نظر دولت مردان دور مانده است تقابل فرهنگی و مبارزه ی نرم با تروریزم است. حکومت در سالهای پساطالبان نه تنها برنامه ی مشخصی و راهکاری «کار آمد» برای مبارزه با تفکر خود میراندن، انتحار و طالبانی نداشت بلکه خود عملا توجیه گر اعمال سبوعانه و ویرانگر آنها بود.  برای مقابله در کوه ها و سنگرها به دنبال تروریزم رفتند، جنگیدن و شهید گشتند. غافل از اینکه این ویروس«مخوف» و«مرگ آفرین» در جای دیگری تکثیر، رشد و پرورش می یابد

سید رضا سجادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *