• انتشار: ۱ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۹:۳۳ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 2937
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=2937

اکثریت وطن دوست و اقلیت خایین!…

در روزگاری که خط کشی‌های کهنه و ناسالم به سیاق اکثریت و اقلیت قومی، مردم بدبخت افغانستان را از همدیگر شان جدا کرده‌است/می‌سازد، رییس پیشین امنیت ملی، با نگاه متفاوت، گپ کمتر شنیده شده‌ای را در این خصوص مطرح می‌کند.

در روزگاری که خط کشی‌های کهنه و ناسالم به سیاق اکثریت و اقلیت قومی، مردم بدبخت افغانستان را از همدیگر شان جدا کرده‌است/می‌سازد، رییس پیشین امنیت ملی، با نگاه متفاوت، گپ کمتر شنیده شده‌ای را در این خصوص مطرح می‌کند.

آقای نبیل می‌گوید، سیاسیون حلقه‌ی رهبری “بجای این که بحث اکثریت وطن دوست و اقلیت خایین را مطرح کنند، ترجیح داده اند که بحث اکثریت و اقلیت قومی را مطرح کنند. حرکت های مشکوک و معامله‌های مشکوک را -در راستای تقسیم بندی اکثریت و اقلیت- به اجرا بگذارند که فکر یک یا چند نفر مشخص بوده/می‌باشد”.

این بحث در حالی از سوی آقای نبیل به عنوان یک شهروند سیاستمدار پشتون تبار کشور، مطرح می‌شود که در هفته های گذشته، ویدووی از گفته های حکمتیار در فیس‌بوک دست بدست می‌شد که آشکارا از بحث کهنه و اشتباه اکثریت و اقلیت قومی میان مردم افغانستان گپ می‌زد. و همچنان از حق و حقوق ۶۵درصدی برای یکی از اقوام افغانستان با تعریف اکثریت ۶۵درصدی استدلال قومی_تباری می کرد.

در روزگاری که دهقان بدخشی همانند دهقان بامیانی، دهقان خوستی، دهقان قندهاری برای غم نان فرزندان شان با رنج و زحمت بیل و کلنگ می زنند؛ در روزگاری که فقر، بیکاری و بحران امنیتی و تروریزم خونخوار، همه مردم افغانستان را همسان بیچاره کرده و به خاک سیاه نشانده است، تقسیم بندی مردم دربدر شده به اکثریت و اقلیت قومی، نمی‌تواند چیزی غیر از جفای نابخشودنی در حق مردم بیچاره و بدبخت افغانستان باشد.

واقعیت امر این است که مردم دربدر شده ای افغانستان یک اکثریت بزرگ و وطن دوست هستند که همواره قربانی سیاست های اشتباه و خطاکارانه یک اقلیت خایین در رده رهبری سیاست، شده اند/می‌شوند.

پ.ن: این ویدوو بریده از گفتگوی اختصاصی طلوع نیوز با رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی است. در این قسمت آقای نبیل از وضعیت و کارنامه شورای امنیت ملی در دوره حکومت وحدت ملی و چالش‌های بحران ساز که این شورا در عرصه سیاست و امنیت کشور خلق کرده، گپ ‌زده است. نسخه کامل این گفتگو روی کانال یوتیوپ طلوع نیوز در دست رس است.

آصف آشنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *