• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۳۴ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 7976
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7976

انکشاف متوازن را در عمل ثابت می‌کنیم

قرارداد پنج پروژهٔ بزرگ سرک‌سازی و یک پُل کانکریتی، به هزینهٔ چهار میلیارد افغانی میان وزارت فواید عامه و شرکت‌های قراردادکننده در قصر سپیدار و با حضور دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به امضاء رسید.

قرارداد پنج پروژهٔ بزرگ سرک‌سازی و یک پُل کانکریتی، به هزینهٔ چهار میلیارد افغانی میان وزارت فواید عامه و شرکت‌های قراردادکننده در قصر سپیدار و با حضور دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان به امضاء رسید.

رییس اجراییه کشور که امروز چهارشنبه (۲۹ سنبله) در جریان مراسم عقد قرارداد این پروژه‌ها سخن می‌زد، گفت: این کار در راستای تحقق اهداف اقتصادی ما در سطح منطقه، انکشاف متوازن و برآورده‌شدن تعهدات حکومت وحدت ملی و احیای زیربناها صورت گرفته است.

یما یاری، سرپرست وزارت فواید عامه، درباره جزئیات این پروژه‌ها گفت: بخش اول سرک قیصار- لامان بادغیس به هزینهٔ ۲۴۹ میلیون افغانی و ۳۳ کیلومتر، سرک چهارتوت-دهنۀ ایار فاریاب به هزنیهٔ ۱۱۷ میلیون افغانی و ۷ کیلومتر، سرک دوآب-پُل دهنه پیار و مندول به هزینه ۱۷۹ میلیون افغانی و ۱۱ کیلومتر در مدت ۱۷ ماه اعمار خواهد شد.

آقای یاری علاوه کرد: پروژۀ دیگر ارایه خدمات مشورتی برای تطبیق سرک بغلان- بامیان به طول ۱۵۲ کیلومتر و شاهراه سالنگ به طول ۸۶ کیلومتر و هزینهٔ ۷۸۹ میلیون افغانی است که از سوی بخش خدمات پروژهٔ سازمان ملل متحد (UNOPS) عملی می‌گردد.

این را هم بخوانید:  برگزاری جلسۀ امنیتی در ارگ ریاست جمهوری

همچنان، سند قرارداد پُل کانکریتی در ولایت خوست به طول ۸۰ متر و هزینهٔ ۴۰ میلیون افغانی نیز با شرکت قراردادکننده به امضاء رسید. هزینهٔ این پروژه‌ها را بانک جهانی پرداخت می‌کند.

در این برنامه، نمایندهٔ «یونابس» ضمن تأکید بر تداوم کمک‌های سازمان ملل متحد با افغانستان گفت که دفتر یونابس در زمینهٔ رشد و پیشرفت افغانستان در کنار دولت و مردم این کشور می‌باشد.

رییس اجراییه کشور ضمن تاکید بر اهمیت پروژه‌های قیصار-لامان، بغلان-بامیان و سالنگ‌ها گفت: این پروژه‌ها روی توسعۀ اقتصاد، زدودن فقر، کاریابی، صنعت، امنیت و وصل نمودن مردم تاثیرگذار است.

عبدالله عبدالله از شرکت‌های قراردادکننده خواست که از باشنده‌گان محل، کارگر مسلکی استخدام نمایند.

رییس اجراییه در ادامه گفت: روحیهٔ عمومی در ادارات ذیربط دولتی و رهبری حکومت وحدت ملی این است که در ولایاتِ کمتر توسعه‌یافته کار بیشتر صورت ‌گیرد تا انکشاف متوازن در عمل برای مردم ثابت شود.

دکتور عبدالله عبدالله با تأکید بر کار روی ولایات کمترتوسعه‌یافته افزود: از مسأله سرک قیصار-لامان ۱۴سال می‌گذرد و در تمام ولایت نورستان تنها ۶۰۰ متر داخل شهر آسفالت شده و کمترین کار صورت گرفته است.

این را هم بخوانید:  رئیس اجرائیه خطاب به حمدالله محب: سیاست خارجه افغانستان یک مسئله شخصی نیست که کسی آن را به جیب زند و با آن سفر کند

رییس اجراییه کشور درباره اهمیت سرک دوشی-بامیان ابراز داشت: این سرک دوازدهٔ ولایت شمالی را به ولایات مرکزی وصل می‌کند و در رشد اقتصاد و ترانزیت موثر می‌باشد.

دکتور عبدالله عبدالله درباره پروژهٔ سالنگ‌ها گفت که بخش اول پروژهٔ بازسازی سالنگ و ایجاد مسیر موازی به طول ۸۶ کیلومتر تا یک ماه آینده آغاز می‌گردد.

همچنان رییس اجراییه کشور به وزارت فواید عامه هدایت داد که روی طرح سرک غور-هرات کار کند و آن را نهایی سازد تا در جلسهٔ شورای وزیران و شورای عالی اقتصادی درباره آن تصمیم گرفته شود.

دکتور عبدالله عبدالله به نماینده‌گان ولایت مزبور اطمینان داد که سرعت، شفافیت و کیفیت پروژه‌ها در اولویت قرار دارد. رییس اجراییه کشور گفت که در تحقق خواسته‌ّ‌های مردم و تعهدات حکومت فروگذاشت نخواهد کرد.

این پروژه‌ها با حضور نماینده‌گان ولایت‌های خوست، فاریاب، بادغیس، بامیان و بغلان و میان وزارت فواید عامه و شرکت‌های قراردادکننده به امضاء رسید. نماینده‌گان این ولایت‌ها، در صحبت‌های‌شان از رهبری حکومت وحدت ملی به ویژه رییس اجراییه کشور به خاطر توجه به پروژه‎های توسعه‌ای در ولایت‎های شان قدردانی کردند.

این را هم بخوانید:  فحاشی و کتکاری افسر پولیس توسط یک زن نماینده مجلس + ویدئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *