• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱:۴۰ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 16089
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=16089

اندر باب انتخابات پارلمانی/تعدد بیش از حد نامزدان، پیامدهای منفی چندگانه دارد

تعدد بیش از حد نامزدان در حوزه های انتخابیه، پیامدهای منفی چندگانه دارد: موجب پراگندگی و کاهش رأی همه رقبا گردیده و احتمال ناکامی را افزایش می دهد. هزینه های بی مورد را بر خیلی ها تحمیل کرده زندگی بلند مدت بسیاری از نامزدان ناکام را تحت تأثیر قرار می دهد. موجب نفرت پراکنی فردی و احتمالا قطب بندی های سمتی و قبیله ای گردیده تا مدت ها و حتی برای دورهای بعدی زمینه و روحیه همکاری و تعامل را از بین می برد.

با تعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و آغاز پروسه ثبت نام رأی دهندگان، شور و شوق نامزدان خیلی بالا گرفته است و اعلام آمادگی برای کاندید شدن در انتخابات پیش رو زیاد به چشم می خورد. به این مناسبت چند نکته را یاد آور می شوم:

  1. نفس برگزاری انتخابات یک قدم نیک است و امیدواریم که کدام چالشی موجب تأخیر مجدد نگردد.
  2. ورود چهره های تحصیل کرده، با درایت و مسئولیت پذیر آرمانی است که تحقق آن در گرو وجود شرایطی است که هنوز به طور کامل فراهم نشده است با این وجود می شود امید داشت که در این مرحله نیز وکلای بهتر از قبل داشته باشیم.
  3. موفقیت فردی در انتخابات منوط به حمایت مردمی و صیانت از آرای مردم است. در قسمت دوم توقع می رود که نهادهای مسئول بیشترین سعی خود را به خرج دهند. اما در مورد پایگاه اجتماعی و حمایت مردمی از نامزدان باید اعتراف کرد که هنوز معیارهای مورد نظر جایگاه خود را نیافته است و از جانب دیگر نوع تحصیل کردگان ما نیز بجز دانش تئوریک، ظرفیت های رهبری و قدرت تعامل لازم را از خود به نمایش نگذاشته اند.
  4. تعدد بیش از حد نامزدان در حوزه های انتخابیه، پیامدهای منفی چندگانه دارد: موجب پراگندگی و کاهش رأی همه رقبا گردیده و احتمال ناکامی را افزایش می دهد. هزینه های بی مورد را بر خیلی ها تحمیل کرده زندگی بلند مدت بسیاری از نامزدان ناکام را تحت تأثیر قرار می دهد. موجب نفرت پراکنی فردی و احتمالا قطب بندی های سمتی و قبیله ای گردیده تا مدت ها و حتی برای دورهای بعدی زمینه و روحیه همکاری و تعامل را از بین می برد.
  5. بنابراین خرد ایجاب می کند که نامزدان احتمالی در حوزه های انتخابیه و قلمرو حامیان خود به توافق رسیده با کاهش تعداد شانس موفقیت را افزایش داده از هزینه های بی مورد جلوگیری و بسترهای کدورت را منتفی سازند.

نگارنده: عرفانی خواتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *