• انتشار: ۲۳ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۳ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 10523
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=10523

انتخابات آینده افغانستان باید شفاف، معتبر و فراگیر باشد

کریستوس استیلینیدس، مسوول بخش کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران اتحادیه‌ی اروپا گفته است که این اتحادیه‌ “۱۹ میلیون دالر” را برای برگزاری انتخابات پیشرو در افغانستان اختصاص می‌دهد.

اتحادیه‌ی اروپا خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری “شفاف، معتبر و فراگیر” در افغانستان شده است.

کریستوس استیلینیدس، مسوول بخش کمک‌های بشردوستانه و مدیریت بحران اتحادیه‌ی اروپا گفته است که این اتحادیه‌ “۱۹ میلیون دالر” را برای برگزاری انتخابات پیشرو در افغانستان اختصاص می‌دهد.

وی می گوید: “درسال ۲۰۱۸ میلادی افغانستان شاهد انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها خواهد بود و به تعقیب آن درسال ۲۰۱۹ میلادی ما شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دراین کشور خواهیم بود”.

این دیپلمات اروپایی بر برگزاری انتخابات “شفاف، معتبر و فراگیر که در آن به زنان نیز زمینه‌ی سهم‌گیری فراهم شده باشد” تاکید کرده است.

وی افزود که افغانستان در سه سال گذشته دستاوردهایی داشته است، ولی هنوز بسیار کارها باقی مانده است. به گفته‌ی او، “هنوز نیاز است که اصلاحات انتخاباتی در افغانستان به میان آید”.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی پذیرفته است که اصلاحات انتخاباتی تا اکنون به “گونه‌ی فراگیر اجرا نشده است”.

این مقام اروپایی وضعیت امنیتی در کشور را “شکننده” خوانده و گفته است: “ما شاهد حمله‌های هراس‌افگنی و انفجاری در کابل و بخش‌های دیگر این کشور استیم. حمله‌هایی که در آن به شماری زیادی از غیرنظامیان به شمول کودکان و زنان و کسانی که در مسجد مصروف عبادت بوده‌اند آسیب رسانیده و قربانی گرفته است.

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات در روزهای اخیر گفته است که در صورتی که بودجه‌ی انتخابات به این کمیسیون در مدت معین آن داده شود، انتخابات در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *