• انتشار: ۲۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۵:۱۱ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 14203
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14203
نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در افغانستان:

امریکا درک نکرده که شیوه های نظامی علیه طالبان در افغانستان کارساز نیست

نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه در افغانستان می‌گوید واشنگتن تاکنون درک نکرده که راه‌حل خاص نظامی برای منازعه افغانستان وجود ندارد و پیروزی بر طالبان به شیوه‌های نظامی قابل دسترسی نیست.

ضمیر کابلوف که با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت‌وگو کرده است، خاطرنشان کرده که امریکا در طول یک دوره کوتاه، موضع‌گیری‌های مختلفی نسبت به مذاکرات با طالبان داشته و تاکنون درک نکرده که راه حل منازعه افغانستان، صرفا نظامی نیست.

وی خاطرنشان کرده است: “به کاربردن شیوه‌های نظامی توسط امریکا در طول ۱۷ سال گذشته، اوضاع را در افغانستان وخیم‌تر ساخته است. در استراتژی جدید امریکا درباره افغانستان به فشار نظامی بر مخالفین مسلح اولویت داده شده که در حقیقت ادامه سیاست اداره قبلی امریکا را ثابت می‌سازد و به تشدید منازعه مسلحانه منجر شده است”.

نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه در افغانستان تصریح کرده که این کشور و کشورهای همجوار افغانستان سوالاتی را در ارتباط با زمان، شاخص‌ها و اهداف حقیقی حضور بعدی نظامی امریکا در افغانستان دارند و عدم وجود شفافیت و مدنظر نگرفتن منافع کشورهای همجوار، باعث نارضایتی جدی و از بین رفتن اعتماد نسبت به فعالیت امریکا در منطقه می‌گردد.

وی تأکید کرد که روسیه با برخورد جدید امریکا درباره کنارزدن کشورهای منطقه در حل بحران افغانستان مخالف است و خواستار همکاری برابر همه شرکای بین‌المللی در حل و فصل اوضاع در افغانستان می‌باشد.

کابلوف در مورد اهداف حضور امریکا در افغانستان افزود: “به نظر ما، ایالات متحده در افغانستان قبل از همه به منظور کنترل و اثرگذاری بر پروسه‌های سیاسی در کشورهای همجوار با آن و همچنان تحریک نمودن نیروها علیه رقبای منطقه‌ای خود، در قدم اول چین، روسیه و ایران، قرار دارد”.

این را هم بخوانید:  تیم «تشریک مساعی» با هدف انتقاد از عملکردهای غیرقانونی «حکومت» تشکیل شد

وی خاطرنشان کرد که امریکا برای بی‌ثباتی در آسیای مرکزی و انتقال آن به فدراسیون روسیه تلاش می‌کند تا در نتیجه خود را به مثابه یگانه مدافع تهدیدهای بالقوه و به وجود آمده در منطقه نشان دهد.

تعداد زیاد چارچوب‌های بین‌المللی درباره افغانستان به جلب نظر طالبان برای صلح کمک نمی‌کند
نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه در افغانستان در مورد نشست دوم پروسه کابل و طرح صلح رییس‌جمهور غنی با طالبان گفت که طالبان ضمن تأکید بر مذاکرات مستقیم با ایالات متحده، نشست اخیر پروسه کابل در پایتخت افغانستان را نادیده گرفته است.

وی افزود: “با تأسف، وجود تعداد زیاد چارچوب‌های بین‌المللی درباره مسأله افغانستان، به جلب نظر طالبان برای پیوستن به مذاکرات صلح کمک نمی‌کند”.

کابلوف تصریح کرد که چارچوب مشوره‌ای را که این کشور در اوایل سال ۲۰۱۷ در مورد بحران افغانستان و گفت‌وگو با راه‌اندازی کرده بود، می‌توانست زمینه مناسبی برای پیشبرد مذاکرات مستقیم درباره کمک به آشتی ملی و راه‌اندازی دیالوگ سازنده بین حکومت افغانستان و جنبش طالبان باشد.

وی خاطرنشان نمود که روسیه در کنفرانس بین‌المللی درباره افغانستان که در روزهای ۲۶ و ۲۷ مارچ سال روان میلادی در تاشکند برگزار خواهد شد، به سطح وزیر خارجه لاوروف حضور خواهد داشت.

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی عازم «ترکمنستان» می شود

برگزاری انتخابات در افغانستان در شرایط کنونی تأثیری بر بهبود اوضاع سیاسی داخلی نخواهد داشت
کابلوف در بخش دیگر این گفت‌وگو به برگزاری انتخابات پارلمانی در افغانستان اشاره کرده و گفته است که فکر نمی‌کند انتخابات پارلمانی در افغانستان به موقع در جولای امسال برگزار شود.

به گفته وی، طالبان تقریبا نیمی از خاک افغانستان را کنترل می‌کنند، عملیات‌های فعال جنگی را پیش می‌برند، دست به اعمال تروریستی پر سر و صدا در شهرهای بزرگ می‌زنند و از قرار معلوم، حاضر به به مصالحه و آشتی با حکومت افغانستان نیستند. از سوی دیگر، گروه‌های جنایت‌کار داعش به ویژه در ولایات شمالی و شرقی افغانستان یک تهدید جدی برای امنیت برگزاری انتخابات به حساب می‌رود.

با این وجود، نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه در افغانستان تصریح کرد که اطمینان نهایی درباره تحقق تمام وظایف مطرح شده توسط کمیسیون مستقل انتخابات به شمول پایان ثبت‌نام رأی‌دهندگان در اوایل ماه اگست، تا تاریخ تعیین شده برای برگزاری انتخابات وجود ندارد.

از سوی دیگر، به گفته وی، اختلاف‌نظرها درباره شاخص‌های انتخابات آینده بین اداره ریاست جمهوری و مخالفان سیاسی آن، قبل از همه در چهره عطامحمد نور، والی سابق ولایت بلخ به صورت حل نشده باقی مانده است.

بر این اساس، کابلوف تأکید کرده که اگر در شرایط کنونی انتخابات برگزار شود، نتایج آن هیچ تأثیری بر بهبود اوضاع سیاسی داخلی و اعتماد نسبت به حاکمیت کنونی نخواهد داشت و مخالفین مسلح را برای تن دادن به همکاری با حکومت مجبور نخواهد ساخت.

این را هم بخوانید:  دیدار «بن سلمان» با طالبان لغو شد

تولید تریاک در افغانستان ۸۸ درصد افزایش یافته است
کابلوف در عین حال در مورد کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان گفت که امریکا فعالیت خود درباره مبارزه با تولید مواد مخدر در افغانستان را در دسامبر سال ۲۰۱۷ و با حملاتی بر ۲۵ لابراتوار مواد مخدر در ولایت هلمند از سر گرفت. همزمان نیروهای امنیتی افغان دو عملیات بازرسی را انجام دادند که در نتیجه آن، ۵ تن تریاک خام و بیش از ۲ تن هیروئین مصادره شدند.

به گفته وی، با آن‌که کارشناسان غربی در مورد مؤثریت این عملیات‌ها اظهار شک و تردید کردند، ولی روسیه امیدوار است که کمپاین آغاز شده نیروهای هوایی امریکا در هلمند برای نابودسازی لابراتوارهای مواد مخدر ادامه یافته و به دیگر ولایات افغانستان نیز گسترش خواهد یافت.

نمایندۀ ویژه رییس‌جمهور روسیه در افغانستان خاطرنشان کرد که طبق گزارش اداره سازمان ملل درباره مواد مخدر و جنایات(UNODC)  در سال ۲۰۱۷، شاخص‌های بی‌سابقه تولید تریاک در افغانستان، ۹ هزار تن ثبت شده که یک رشد ۸۸ درصدی را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *