• انتشار: ۲۶ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲:۰۸ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 20769
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=20769

اقدامات تازه‌ای روی دست داریم و وضعیت امنیتی تغییر خواهد کرد

رییس اجراییه در نشست امروز شورای وزیران به حوادث تروریستی اخیر اشاره کرد و گفت که دشمن دست از جنایت بر نمی‌دارد. متأسفانه در حملۀ تروریستی در ننگرهار ۷۳ تن از غیرنظامیان بی‌گناه شهید شدند. دیشب در ولایت بادغیس یکی از بزرگان قوم را به شهادت رساندند، به خانواده‌های قربانیان تسلیت عرض می‌کنم.

عبدالله

رییس اجراییه در نشست امروز شورای وزیران به حوادث تروریستی اخیر اشاره کرد و گفت که دشمن دست از جنایت بر نمی‌دارد. متأسفانه در حملۀ تروریستی در ننگرهار ۷۳ تن از غیرنظامیان بی‌گناه شهید شدند. دیشب در ولایت بادغیس یکی از بزرگان قوم را به شهادت رساندند، به خانواده‌های قربانیان تسلیت عرض می‌کنم.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که اقدامات تازه‌یی روی دست است که در نتیجۀ آن وضعیت امنیتی تغییر خواهد کرد.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی افزود که هفتۀ گذشته در دومین نشست “گذار به سوی رفاه” که در شهر ممبی هند برگزار شده بود، با جمع بزرگی از سرمایه‌گذاران و تاجران کشور شرکت کردیم که صدها شرکت و کمپنی هندی شرکت داشتند. در این نشست صدها شرکت با هم مبادلات تجارتی انجام دادند که بخش خصوصی کشور نیز به مبادلاتی ارزشمندی دست یافتند. توجه به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری از اولویت‌های حکومت وحدت ملی است.

رییس اجراییه همچنان اظهار داشت که در این واخر درباره پیمان امنیتی با امریکا بحث‌هایی جریان دارد. افغانستان چهار دهه است که در جنگ و کشمکش‌ به سر می‌برد. هنوز هم جنگ جریان دارد و خواست تمام مردم این است که به صلح و امنیت برسند؛ اما به خاطر مسایل شخصی نباید پیمان امنیتی را که از سوی لویه جرگه تصویب شده است، زیر سوال برد، زیرا این کار هیچ کمکی به امنیت و بهبود وضعیت امنیتی نمی‌کند.

دوکتور عبدالله عبدالله تصریح کرد که تروریستان حضور نیروهای خارجی را در کشور یک بهانه گرفته‌اند. در حالی‌که القاعده پیش از حضور نیروهای خارجی، در این‌جا حضور و پایگاه داشت و بر علیه مردم افغانستان و جهانیان حملات هراس‌افگنانه انجام می‌دادند. اما وضعیت فعلی ایجاب می‌کند که بحث‌هایی درباره پناه‌گاه‌های هراس‌افگنان و حمایت نیروهای امنیتی با جامعه جهانی انجام شود.

دوکتور عبدالله عبدالله گفت که روز شنبه با وزیر خارجه پاکستان دیدار داشتیم. در این دیدار نگرانی‌های خود را مطرح کردیم و به صراحت گفتیم که افغانستان نسبت به هیچ یک از کشورهای همسایه نیت بد ندارد و ما خواهان روابط نیک هستیم. رییس اجراییه بیان داشت که حکومت وحدت ملی درباره صلح و جنگ دیدگاه واحد دارد و هیچ فرقی میان گروه‌های هراس‌افگن نمی‌گذارد. اما هراس‌افگنان که مسؤولیت کشتار و انجام جنایات در خاک افغانستان را به عهده می‌گیرند، نباید در بیرون از مرزهای افغانستان مورد حمایت قرار گیرند و به آنان پناه‌گاه داده شود.

رییس اجراییه به برنامۀ صلح حکومت اشاره کرد و گفت که حکومت وحدت ملی بارها صدای صلح بلند کرده است؛ اما متأسفانه از سوی مخالفان رد شده است. آنان باید زیر فشار منطقه‌ای و جهانی قرار گیرند تا از ادامۀ جنایات‌شان دست بردارند و ما امید داریم که حکومت جدید پاکستان در این راستا اقدامات صادقانه و جدی انجام دهد. زیرا فرصت‌های فراوان برای همکاری‌های منطقه‌ای وجود دارد و حمایت از هراس‌افگنان از سوی همسایه‌گان مانع این همکاری‌ها شده است.

رییس اجراییه در بخشی از سخنان‌اش به بستن دفترهای کمیسیون انتخابات در شماری از ولایت‌های کشور اشاره نمود و گفت که بستن دفاتر کمیسیون هیچ کمکی به شفافیت انتخابات نمی‌کند. کمیسیون انتخابات با حفظ استقلالیت کاری، مسؤولیت دارد که با حکومت، نهادهای جامعه مدنی و احزاب در راستای شفاف برگزارشدن انتخابات مشوره نمایند و خواست‌های معقول‌شان را بشنود و عملی سازد. همه خواستار شفاف برگزاری شدن انتخابات هستیم و بایومتریک شدن رأی‌دهنده‌گان یکی از خواست‌های مهم احزاب است. اما بستن دفترهای انتخاباتی به هر دلیلی کار درست نیست و هیچ تأثیر مثبت به روند انتخابات ندارد.

رییس اجراییه همچنان در رابطه به گزارش سیگار یا بازرس ویژه امریکا مبنی بر حیف و میل‌شدن ۲۸۰ میلیون دالر گفت که این رقم تکان‌دهنده است. به نهادهای مسوول وظیفه داده‌ایم که بررسی‌های‌شان را انجام دهند تا وضعیت روشن شود؛ اما ما شاهد بودیم که پروموت کارهای مثبتی در زمینۀ ارتقای ظرفیت و در این راستا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *