• انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۰:۱۷ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 21075
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=21075

افغانستان و چین نقطه وصل اروپا، افریقا و آسیا می شوند

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با مدیر کمیته دایمی کنگره مردم چین و معاون کنگره ایالت گان‌سو چین، گفته است که افغانستان و چین می‌توانند از طریق برنامه ‹یک کمربند- یک ‌راه›، نقطه وصل اروپا، افریقا و آسیا گردند.

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با مدیر کمیته دایمی کنگره مردم چین و معاون کنگره ایالت گان‌سو چین، گفته است که افغانستان و چین می‌توانند از طریق برنامه ‹یک کمربند- یک ‌راه›، نقطه وصل اروپا، افریقا و آسیا گردند.

سرور دانش که به منظور شرکت در سومین نمایشگاه بین‌المللی راه ابریشم به کشور چین رفته است، در این دیدار، با اشاره به روابط فرهنگی دوهزار ساله میان مردم دو کشور از طریق راه ابریشم قدیم، گفته است که افغانستان و چین می‌توانند با تطبیق طرح ‹یک کمبرند- یک‌راه›، نقطه وصل سه قارۀ اروپا، افریقا و آسیا گردند.

او، اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین ولایات بامیان و ایالت گان‌سو را زمینه‌ساز همکاری‌های بیشتر در عرصه‌های مخلتف علمی و فرهنگی خوانده است و بر ادامه کمک دولت چین در زمینه دسترسی محصلان افغان به بورسیه‌های تحصیلی تأکید کرده است.

معاون دوم ریاست جمهوری، تروریزم و افراط‌ گرایی را دشمن مشترک کشورهای منطقه خوانده و گفته است که همه در معرض تهدید هستیم و بهترین راه این است که در مبارزه با تروریزم به صورت مشترک و هماهنگ اقدام کنیم.

او ضمن تأکید به تشویق سرمایه‌گذاران چینی در افغانستان گفته است که در زمینه‌هایی چون انرژی نفت و گاز، صادارت اقلام تجارتی افغانستان به چین به خصوص میوه خشک و میوۀ تازه، معادن و سنگ های قیمتی فرصت سرمایه گذاری وجود دارد.

سرور دانش، به توسعۀ روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور نیز تأکید ورزیده و گفته است که دست یافتن دانشجویان افغان به بورسیه‌های تحصیلی چین، می‌تواند زمینه استفاده از تجربیات دولت چین در عرصه های مختلف را برای مردم افغانستان فراهم کند.

لینگ دوا، مدیر کمیته دایمی کنگره مردم چین هم در این دیدار گفته است که روابط تاریخی افغانستان و چین در زمان راه ابریشم قدیم، به دوهزار سال پیش برمی‌گردد و افغانستان در تأمین این رابطه با دولت و مردم چین نقش اثر گذار داشته است.

این مقام چینی گفته است که روابط رسمی دوجانبه میان دو کشور از ۶۳ سال پیش آغاز شده و این رابطه بر مبنای درک متقابل و ضرورت همکاری در بخش های مخلتف تهداب‌گذاری شده است.

او، طرح ‹یک کمربند- یک‌راه› را برای توسعۀ اقتصادی، تجارت و مبادلات فرهنگی میان کشورهای منطقه بااهمیت خوانده و خواهرخواندگی ایالت گان‌سو و ولایت بامیان را گام دیگری در جهت تقویت روابط دو کشور عنوان کرده است.

این مقام چینی گفته است که دولت چین تلاش می‌کند تا روابط دو کشور در زمینه‌های سیاست، اقتصاد، همکاری های علمی و فرهنگی در سطح عالی قرار گیرد.

او ضمن تشریح وضعیت ایالت گان‌سو به لحاظ اقتصادی و فرهنگی گفت که اخیراً در چوکات طرح یک کمبربند- یک راه، این ایالت با بیش از هشتاد شهر جهان روابط فرهنگی برقرار کرده و برای توسعۀ همکاری با دولت افغانستان و همچنان ولایت بامیان نیز آمادگی کامل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *