• انتشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲:۰۷ ب.ظ
  • سرویس: اقتصادی
  • کدخبر: 4584
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=4584

افغانستان نقطه وصل کشورهای آسیای مرکزی

شرکت‌کنندگان در نشست پروژه خط لوله گاز تاپی که با حضور مقامات چهار کشور در کابل برگزار شد از افغانستان به عنوان نقطه وصل کشورهای آسیای مرکزی یاد کردند.

شرکت‌کنندگان در نشست پروژه خط لوله گاز تاپی که با حضور مقامات چهار کشور در کابل برگزار شد از افغانستان به عنوان نقطه وصل کشورهای آسیای مرکزی یاد کردند.

وزارت خارجه افغانستان با همکاری با وزارت معادن کشور نشستی را درباره پروژه انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند موسوم به «تاپی» در کابل برگزار کردند.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن افغانستان در این نشست اعلام کرد که موقعیت افغانستان به عنوان نقطه وصل کشورهای جنوب آسیا با کشورهای آسیای مرکزی می‌تواند زمینه خوبی برای همکاری‌ بین این کشورها فراهم کند.

وی افزود که این پروژه در تامین امنیت منطقه کمک خواهد کرد و حکومت افغانستان نسبت به استفاده از فرصت‌های به وجود آمده تعهد دارد.

سرپرست وزارت معادن تصریح کرد که اجرای این پروژه موجب ایجاد ثبات در منطقه خواهد شد.

امانوف مقام ترکمنستانی نیز در این نشست گفت: پروژه تاپی به منظور گسترش اهداف اقتصادی است و در تامین ثبات سیاسی در منطقه نیز تاثیرگذار خواهد شد.

اجرای تاپی که سال گذشته با حضور اشرف غنی، نارندرا مودی، نواز شریف و رئیس‌جمهور ترکمنستان طی مراسمی آغاز شد، تاکنون به دلیل تنش‌های سیاسی اخیر بین کشورهای منطقه شاهد پیشرفت چندانی نبوده است.

پروژه خط لوله گاز تاپی قرار است با طول ۱۸۱۴ کیلومتر کشورهای ترکمنستان و هند را با عبور از افغانستان و پاکستان متصل کند.

قرار بود این پروژه تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی به پایان رسد اما تا کنون اقدامات جدی انجام نشده است.

طارق فاطمی مشاور سابق نخست‌وزیر پاکستان پیش از این گفته بود که با وجود تعهد پاکستان برای تأمین صلح در افغانستان، اسلام‌آباد در صدد یافتن جایگزینی برای وارد کردن برق تاجیکستان به پاکستان در پروژه «کاسا ۱۰۰۰» و پروژه تاپی ترکمنستان از مسیر دیگری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *