• انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۳۲ ب.ظ
  • سرویس: شبکه های اجتماعی
  • کدخبر: 6791
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=6791

افغانستان فدرالی خواهد شد

حقیقت این است که محور اصلی مبارزه، مبارزه میان شوونیست های انحصارطلب و متعصب از یکسو و فدرالیست های عدالت طلب و آزادی خواه از سوی دیگر است.

حقیقت این است که محور اصلی مبارزه، مبارزه میان شوونیست های انحصارطلب و متعصب از یکسو و فدرالیست های عدالت طلب و آزادی خواه از سوی دیگر است.

بقیه نان به هم قرض دادن است به خاطر رسیدن به منافع شخصی. وقتی ما گفتیم مرز رسمی دیورند مرز میان ما و پاکستان است و نباید ملتی را فدای پشتونستان خواهی کرد بسیاری از نظریه پردازان مربوط به شوونیست ها و عده ی از روشنفکران ساده دل خودی حرف ما راخیال پردازانه تلقی می کردند. اما این مرز در همین چند ماه اخیر عملا بسته،تعریف و نهایی شد. در باره ی فدرالیزم هم یک عده آدم های منفعت جو و بیسواد ما را باز به خیالبافی متهم می کنند و این که تحقق فدرالیزم یا کاملا ناممکن است یا باید سال ها طول بکشد. به این گونه آدم ها به صراحت می گویم افغانستان فدرالی خواهد شد و این پروسه زمان زیادی را هم در بر نمی گیرد.

استدلال بی پایه و از سر نافهمی ی این عده ظاهرا از این دلیل آب می خورد که کنگره ی ملی و فدرالیست ها زور نظامی و اقتصادی ندارند که فدرالیزم را عملی سازند. این گروه باید بدانند که وقتی ایجاد ساختاری به “امرضرور” مبدل می گردد و لحظه ی زایمان تاریخی فرا میرسد، حادثه اتفاق میفتد و زایمان صورت می گیرد. کنگره ی ملی نظریه پرداز فدرالیزم در افغانستان است و فدرالی کردن افغانستان را از اهداف اساسی خود خوانده است.همیشه چنین نبوده است وقتی فردی یا جنبشی یا حزبی نظریه ای را مطرح می کند حتما خودش،میباید آن را تطبیق کند.ما خود در میدان مبارزه برای فدرالی کردن افغانستان ایستاده ایم اما باز صد در صد حکم نمی کنیم فدرالیزم در عمل از شمال شروع میشود.هم اکنون نشانه هایی وجود دارد که شاید در اوج ناباوری ناباوران و سماجت شوونیست هایی مثل حکمتیار از جنوب ویا شرق فدرالی شدن آغاز شود. به قول احسان طبری در تاریخ سوراخ ها و شگاف هایی وجود دارد که گاهی آدم نمیداند حادثه از کجا سر می کشد.همین حالا مجموعه های بزرگی از شهروندان که فدرالیست شده اند عضو کنگره ی ملی نیستند و در بعضی زمینه ها شاید با کنگره ی ملی مخالف باشند مثلا در مورد سیاست های ما در مورد نیروهای بیگانه و هم شاید موارد دیگر. ممکن است فدرالیست هایی که عضو کنگره ی ملی نیستند پیشگام این مبارزه شوند و پیروزی را در نهایت به نفع فدرالیزم در افغانستان رقم بزنند.

لطیف پدرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *