• انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۴۷ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 7603
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7603

افغانستان را میدان رقابت‌های بیرونی نسازید

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید که افغانستان نباید به میدان رقابت کشورهای بزرگ جهان و منطقه تبدیل شود.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید که افغانستان نباید به میدان رقابت کشورهای بزرگ جهان و منطقه تبدیل شود.

کرزی که امروز شنبه (۱۸ سنبله) در مراسم بزرگداشت از سالروز شهادت احمد شاه مسعود در کابل صحبت می‌کرد گفت: “اگر ما (سیاسیون) متفق شویم، ملت متفق است؛ ما باید نگذاریم خارجی‌ها را هرکسی که هستند تا به نفاق اندازی در کشور موفق شوند”.

وی افزود: اتحاد و اتفاق ما ضروری است و باید هوشیار باشیم؛ کوشش کنیم افغانستان ما را جای رقابت‌های بیرونی نسازند و از همه کشورهای بزرگ به ویژه امریکا و کشورهای همسایه می‌خواهیم که افغانستان را جای رقابت‌های خود نسازند.

رییس جمهور سابق کشور ادامه داد: “پاکستان! ما دوستی ترا می‌خواهیم؛ اینه نوبت تو را هم رسانده از ماره که چاره ما ره کرد، از توره هم می کند”.

آقای کرزی، شهید احمدشاه مسعود را شخص وطن دوست خواند و گفت که پیوند من و آمر شهید منحیث یک شهروند افغانستان … وطن دوستی و احساس و خدمت به این خاک بود و تنها دلیل شهادت آمر صاحب شهید هم همین وطن دوستی و نگهبانی‌اش از این خاک بود.

کرزی ادامه داد:”کشورهای مثل افغانستان همواره، مورد هدف قدرت‌های بزرگ هستند در این کشورها وطن دوستی جرم و مشکل میشه و قیمت می‌طلبد از ما کسی به این قیمت حاضر می‌شود و کسی حاضر نمی‌شود و آمر صاحب به این قیمت حاضر شد و جان خود را تقدیم کرد”.

او تاکید کرد که این وطن اتحاد و اتفاق می‌خواهد و خوشبختی آمر صاحب هم در این بود که حتا به آنانی‌که همرایش می‌جنگیدند احترام داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *