• انتشار: ۲۶ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۴۷ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 8856
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8856

اعلام آمادگی چین برای میانجیگری میان دولت افغانستان و طالبان

کاردار بخش کشورهای آسیایی وزارت خارجه چین بار دیگر از تمایل پکن برای مساعد کردن زمینه گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان خبر داد.

کاردار بخش کشورهای آسیایی وزارت خارجه چین بار دیگر از تمایل پکن برای مساعد کردن زمینه گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان خبر داد.

یاو ون کاردار بخش کشورهای آسیایی وزارت خارجه چین اظهار داشت پکن همواره تلاش کرده تا زمینه صلح میان دولت افغانستان و طالبان را مساعد کند.

این مقام ارشد وزارت خارجه چین افزود: این کشور همواره برای حل بحران افغانستان تلاش کرده است.

این در حالی است که نشست گروه چهارجانبه صلح افغانستان با حضور نمایندگان ارشدی از افغانستان، پاکستان، چین و امریکا برگزار شد، اما طالبان پیش از آن تصریح کرده بود که به نمایندگی از این گروه هیئت و یا فردی در آن حضور نخواهد یافت.

گفتنی است که پیش از این نیز برخی مقامات دولت افغانستان، پکن را به همکاری و حمایت تسلیحاتی از طالبان متهم کرده بودند

اواخر سال گذشته «دینگ شیجون» نماینده ویژه رئیس جمهور چین در امور افغانستان هدف از دیدار مقامات چینی با هیئت سیاسی طالبان را رایزنی و تشویق این گروه برای پیوستن به فرآیند صلح عنوان کرده بود.

این را هم بخوانید:  کارگر رئیس فدراسیون فوتبال کشور شد

پس از انتشار این خبر نیز «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق از چین خواست تا نقش سازنده‌ای را در تامین صلح و ثبات افغانستان ایفا کند.

دولت چین که روابط خوبی با پاکستان و افغانستان دارد در گذشته نیز با تشدید تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد «وانگ یی» وزیرخارجه خود را برای کاهش تنش‌ها و میانجی‌گری بین دو کشور به  کابل اعزام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *