• انتشار: ۲۵ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۳۹ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر یک
  • کدخبر: 335
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=335
وزارت خارجه:

اظهارات قیوم کوچی تاسف بار است

قیوم کوچی، سفیر افغانستان در مسکو در گفت‌وگو با یک شبکه‌ی تلویزیونی موسوم به “شفیع عیار” مقیم امریکا، مردم تاجیکستان را متهم به دست داشتن در روند تهیه‌ی مواد مخدر افغانستان کرده است

وزارت خارجه کشور اعلام کرد که اظهارات قیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه نمایندگی از سیاست خارجی کشور نمی‌کند و نظر شخصی وی می‌باشد.

به‌گزارش برچی نیوز، وزارت خارجه در بیانیه ای گفته که اظهارات اخیر عبدالقیوم کوچی، سبب ناراحتی برخی از کشورهای آسیای میانه به ویژه جمهوری تاجیکستان شده است.

قیوم کوچی، سفیر افغانستان در مسکو در گفت‌وگو با یک شبکه‌ی تلویزیونی موسوم به “شفیع عیار” مقیم امریکا، مردم تاجیکستان را متهم به دست داشتن در روند تهیه‌ی مواد مخدر افغانستان کرده است.

در این ویدیو که به تاریخ اول جدی ۱۳۹۵ در شبکه‌ی یوتیوب “شفیع عیار” پخش شده، آقای کوچی گفته است که او برای تداوی همسرش به امریکا سفر کرده و در این جریان با سفیر روسیه و شماری از متخصصان آن کشور دیدار کرده است.

او به این مقام‌های روسی گفته است: “مواد مخدر در افغانستان کشت می‌شود، ولی پشت آن شما هستید (روس‌ها)، پشت آن مافیای تاجیکستان است.”

آقای کوچی افزوده است: “تاجیکستان یک کشور بسیار کوچک است. حتا پنچ میلیون نفوس ندارد و یک میلیون آن هم روس است. فرهنگ‌ و زبان رسمی‌‍شان روسی است. حق ندارند زبان خود را بنویسند و حتا الفبای دری را تغییر داده‌‍اند. مافیا در این کشور بسیار فعال است.”

وزارت خارجه‌ی تاجیکستان در واکنش به این گفته‌ها افزون بر احضار سفیر افغانستان، در نامه‌ای از افغانستان خواسته است گفته‌‌های قیوم قوچی در مورد آن کشور را بررسی و اقدام جدی کند.

با این حال وزارت خارجه کشور می‌گوید که این اظهارات هرگز از سیاست خارجی جمهوری اسلامی افغانستان در قبال کشورهای همسایه و منطقه نمایندگی نمی کند و نظر شخصی آقای کوچی می باشد. به همین دلیل، وزارت امور خارجه، تأسف عمیق خویش را در این مورد، اظهار می دارد.

در بیانه وزارت خارجه آمده است: جمهوری تاجیکستان یک همسایه خوب و دوست همیشگی افغانستان است و رابطه دوستانه و مناسبات نیک دو کشور، بر مبنای مشترکات و مناسبات دیرینه تاریخی، فرهنگی، زبانی و دینی دو ملت و همچنان منافع ملی دو کشور، همسایگی خوب و احترام متقابل استوار می باشد.

بیانیه می افزاید: خوشبختانه روابط جمهوری اسلامی افغانستان با جمهوری تاجیکستان در بخش های مختلف، در حال استحکام و تقویت بیشتر قرار دارد و هر دو کشور، در مجامع و سازمان های منطقه ای و بین المللی همواره از مواضع یکدیگر حمایت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *