• انتشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۹:۱۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 14952
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14952
حزب اسلامی و فروپاشی از درون

اصلاح طلبان حزب اسلامی: پیوستن حکمتیار به روند صلح هیچ سودی برای ما نداشته است

شماری از اعضای حزب اسلامی در ولایت بغلان مجمعی را زیر نام «اصلاح طلبان حزب اسلامی» ایجاد کرده و گفته اند که حکمتیار را به عنوان رهبر حزب اسلامی به رسمیت نمی‌شناسند.

شماری از اعضای حزب اسلامی در ولایت بغلان مجمعی را زیر نام «اصلاح طلبان حزب اسلامی» ایجاد کرده اند و گفته اند که حکمتیار را به عنوان رهبر حزب اسلامی نمی‌شناسند.
اعضای این مجمع می‌گویند که پیوستن گلبدین حکمتیار به روند صلح هیچ سودی برای آنان نداشته و آقای حکمتیار اعضای این حزب را فراموش کرده است.

عبدالله نهضت‌یار؛ رییس این مجمع و از اعضای برجسته‌ حزب اسلامی می‌گوید که حکمتیار اعضای حزب اسلامی را فراموش کرده و خود مشغول تفرقه افکنی میان مردم و احزاب دیگر است.
پیش از این، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار؛ عبدالهادی ارغندیول، جان‌محمدخان و وزیر عدلیه را از این حزب، اخراج کرده بود.

این حرکت اعتراضی و اصلاحی اعضای حزب اسلامی به اندازه تمام موضع گیری های احزاب مخالف گلبدین حکمتیار، ارزش و اهمیت دارد. نیروهایی که آغازگر این ابتکار مهم و بی سابقه شدند، نشان دادند که گلبدین حکمتیار نه تنها یک «زعیم ملی» نیست و نمی تواند باشد؛ بلکه او را حتی اعضا و رهبران حزب اسلامی نیز قبول ندارند.

این را هم بخوانید:  هند و پاکستان بار دیگر اهدافی را در خاک یکدیگر مورد حمله موشکی قرار دادند

این مهم است که شماری انبوه و قابل توجه از اعضای حزب اسلامی، به اقتدارگرایی، خودخواهی، جاه طلبی، تفرقه افکنی و سیاست تقابلی گلبدین با احزاب سیاسی و جهادی، نه می گویند و خواستار ایجاد اصلاحاتی عمیق و بنیادی در عالی ترین سطح رهبری این حزب می شوند.

این حرکت بی تردید به عنوان یک نقطه عطف، در تاریخ حیات سیاسی حزب اسلامی، ثبت خواهد شد.
از سوی دیگر، بی تردید، این اقدام، یک شکست سخت و شرم آور برای گلبدین حکمتیار است؛ کسی که خود را فراتر از حزب اسلامی، زعیم ملی مردم افغانستان می داند و بی محابا از سیاست و امنیت تا ترکیب قومی دولت و انتخابات و قانون اساسی و صلح با تروریست های طالبان و تجزیه افغانستان  سیاست خارجی و… به جای قانون اساسی، اراده و انتخاب مردم و اجماع و همگرایی ملی احزاب، اقوام و تشکل های سیاسی، حکم های قاطع صادر می کند.

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور خطاب به وزارت های داخله و دفاع؛ تا ۳ ماه دیگر افراد غیرمسئول در «کابل» خلع سلاح کامل شوند

این حرکت اما نشان داد که حکمتیار حتی رهبر حزب اسلامی هم نیست؛ نه بر پایه قانون و نه بر اساس اجماع و انتخاب اعضای آن حزب.
حزب اسلامی که گلبدین مدعی رهبری آن است هنوز با مشکل ثبت در وزارت عدلیه مواجه است؛ همان وزارتی که وزیرش اخیرا از سوی گلبدین، اخراج شد!
حزب اسلامی رسمی و قانونی به رهبری عبدالهادی ارغندیوال است.

حرکت اعتراضی و اصلاحی اعضای حزب اسلامی در بغلان هم از جهتی دیگر، از حزب اسلامی رهبری گلبدین، مشروعیت زدایی کرد و آن، اجماع درون حزبی بود.

اکنون حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، همان وضعیتی را پیدا کرده است که نزدیک به ۴ دهه از سوی خود او بر سراسر افغانستان، جریان داشت؛ سیاستی که نتیجه آن، چیزی جز تلاشی و فروپاشی از درون نبود و نیست.

تردیدی وجود ندارد که حزب اسلامی به رهبری گلبدین، علیرغم این حرکت های دادخواهانه و شالوده شکنانه، به حیات خود ادامه خواهد داد؛ زیرا این جریان، پیش از آنکه بر پایه یک مقبولیت فراگیر ملی بنا شده باشد، سازمانی است که از سوی قدرت های ذینفع خارجی و سازمان های استخباراتی بازیگران بیگانه، مدیریت می شود.

این را هم بخوانید:  آمادگی هیئت هشتاد نفری افغان به رهبری حامد کرزی برای مذاکره با طالبان در قطر

با این وصف، نباید فراموش کرد که این حرکت از بغلان آغاز می شود؛ همان جایی که از مهم ترین پایگاه های سنتی قدرت گلبدین محسوب می شود و او در نخستین ظهور علنی خود پس از سال ها اختفا و فرار و آوارگی در کوه، در لغمان «هبوط» کرد و از آنجا حرکت ملی اش در راستای ایجاد تفرقه و نفاق و نفرت و زنده کردن دوباره کینه کهن را آغاز نمود.

بنابراین، با ظهور جریان «اصلاح طلبان حزب اسلامی» در بغلان، اینک هنگام افول زودهنگام آفتاب اقتدار دولت مستعجل گلبدین فرارسیده و این مهم، با فروپاشی حزب اسلامی از درون، کلید می خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *