• انتشار: ۴ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۳۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1248
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1248

اشرف غنی و فاشیزم سالاری نوین

آنچه دنیا و ذهن آلوده از تبعیض غنی را محاصره کرده احیای انحصار دوباره قدرت در افغانستان است. اگر کارکردهای دوسال و چند ماهه غنی تجزیه و تفسیر شود در ذهن هر روشن ضمیری، شئونیزم گرای آشکار غنی تبلور می کند.

آنچه دنیا و ذهن آلوده از تبعیض غنی را محاصره کرده احیای انحصار دوباره قدرت در افغانستان است. اگر کارکردهای دوسال و چند ماهه غنی تجزیه و تفسیر شود در ذهن هر روشن ضمیری، شئونیزم گرای آشکار غنی تبلور می کند.

مقوله های عدالت اجتماعی و سهیم همه ملیت ها در تصمیم گیریهای بزرگ کشوری که در قاموس شاهان جبار افغانستان ناخوشایند بوده برای غنی و اتمر ناخوشایند ترین است. ذهن غنی را می شود از آدرس اسماعیل یون، جنرال طاقت و کمال اصولی بیشتر درک کرد و خواند.

تفکر مملو از تبعیض در غنی پس از راه یافتن او به کرسی ریاست جمهوری ریشه نگرفته بلکه این پدیده شوم و دور از خرد انسانی در خون و روان غنی آنگونه ترکیب شده که جدایی از تعصب و تبعیض برای غنی مرگ تدریجی خواهد بود. این بیماری ناشایست که ویروسش وجب وجب خاک کشور و هر فرد مملکت را در منجلاب نا امنی، فقر، عدم رفاه اجتماعی، نا امیدی و سر انجام به یک فاجعه عظیم غرق می کند و درمان این غده های سرطانی را با هیج اشعه ای نمی توان سوزاند و درمان کرد.

آنچه برای غنی و تیم تیورسن ارگ ناخوشایند است مقوله های چون آزادی، برابری، عدالت اجتماعی، انکشاف متوازن، سهیم همه ملیتها در تصمیم گیریهای اصیل سیاسی، شریک ساختن همه اقوام و نخبه های کشور در پیشبرد دیپلوماسی داخلی و خارجی می باشند. اماغنی در اولین عملیات نازیسمی ارگ و اداره امور که گلونگاه و مرکز سوق و اداره قدرت است را تجزیه کرد. به تعقیب آرام آرام سربند اقتصاد و پروژه های بزرگ مالی را محاصره نمود. در دنیای بشری زمانی می توان قدرت مطلقه را تداوم بخشید که هم ناور قدرت و هم چشمه اقتصاد را بدست داشته باشی. در نخست اولویت غنی دقیقن گرفتن همین دو پدیدِه تضمین سلطه جویی بود. پس از آن غنی در بدنه حکومت مهره سازی ها و جابجایی ها را شمرده و سنجیده تطبیق نمود که از این طریق بتواند هر کسی را خواست با چند ترفندی از مدیریت سکتور های دولتی دور و بد نام کند. سرنوشت وزیران رد صلاحیت شده و به تعلیق در آوردن وظیفه چندین اراکین بلند پایه دولتی از دیگر ملیت ها دال بر همین مهره سازیهای او برای تجزیه بقیه اقوام از قدرت است.

ترفند سومی غنی و اتمر ایجاد نفاق بین رهبران بقیه اقوام بود که این پروژه آنها تا تا جایی به کرسی نشست. امروز اگر از بین هزاره ها کسی برای عدالت بخواهد مبارزه کند غنی بلد است که چگونه او را از بین خود هزاره هدف قرار دهد. امروز در جامعه تاجیک جز دکتور پدارم همه خاموش اند و نظاره گر قدرتنمایی اتمر و غنی، فقط دارد مانند یک مستند ساز فلم میگیرند و کاری بکارش ندارند. هر چند غنی از رهبر ازبک ها دل خوش نداشت، شکست و تلفات تروریستان طالب از سوی جنرال دوستم، اکثر رهبران پشتون تبار، سخت آزرده خاطر بودند و می باشند و غنی کسی است که اتفاق دشت لیلی را زخم ناسور می پندارد. اما آن چیزی که دوستم را در برابر غنی قدرتمند نگاهداشت، وحدت ازبک ها بود اما اخیرن با لابی گیری های زیاد توانست دردِ سر جدی برای دوستم خلق کند. یعنی تاجایی پرو بال جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری را بسته است که در زمینه هم از انتقال پروژه طالب و داعش به شمال نگرانی ندارد و هم دوستم سدِ برای بقیه راه سازیهای تباری غنی نمی شود.

اما آنچه غنی و تیم هم تباری ارگ‌ را دچار نگرانی جدی کرده بود ایجاد و خلق بزرگترین حرکت مدنی تحت نام “جنبش روشنایی” بود، اما غنی با بی رحمانه ترین ترفند و حمله مستقیم تیم ارگ توسط بم و گلوله به جان آنها، دادخواهی خیابانی و مدنی را برای مدتی نامعلومی در گلون خفه کرد. هر چند جنبش روشنایی پس از حمله خونین پر توان حکومت توانست دوباره بخیزد و به گونه ای دیگر حرکت هایش را شکل و صورت بخشد. اما آنچه نا امید کننده است آسیب بزرگ به پیکر دموکراسی، ارزشهای مدنی و دادخواهی خیابانی است.

اشرف غنی حتا تجمعات مذهبی را هدف قرار داد، اکنون کسی با جرات نمی تواند مراسم های مذهبی اش را در اماکن مقدسه برگذار کند. حملات تروریستی که به احتمال زیاد از آدرس غنی، اتمر و ستانکزی آب می خورد به مسجد باقرالعلوم و زیارت سخی، دقیقن روحیه و روان مردم را از اشتراک در مراسم مذهبی سلب کرده اند.

حالا غنی و تیمش در میدان فوتبال با حریفان مصدوم روبرو است و هر توپی را که بخواهد به هدف می زند و امتیاز می گیرد. مصرف ملیونها پول از هزینه ملی برای جنایت کار مانند گلبدین و توتم سازی از او دال بر عملی سازی پلانهای غنی در میدان بازی با حریفان مصدوم است. اما آیا غنی و تیم تمامیت خواه تا چه زمانی با حریفان پرو بال شکسته روبرو خواهد بود؟ آیا غنی توان مصدوم هر حریفی را بدون دید داور دارد؟ سوال های که ظرفیت و مبارزه نسل کنونی پاسخگوی آن در آینده خواهد بود.

نگارنده: کریم انتظار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *