• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۴۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 13511
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13511
نمایندگان 32 درصدی کنونی مجلس

استاد مزاری و طرح انتخاباتی که سه دهه پیش ارائه شد

استاد مزاری، مشخص کردن شمار رای دهندگان قبل از برگزاری انتخابات و تقسیم حوزه های رای دهی بر اساس میزان نفوس و نه حوزه های اداری را شرط مهم انتخابات عادلانه یاد کرده بود.

تجلیل از سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری فرصتی است برای مرور اندیشه ها و راهکاری های وی که برای حل چالش های سیاسی و راهیابی به عدالت اجتماعی و پیشرفت کشور مطرح کرده بود. یکی از تاکید های ویژه ی استاد مزاری برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و مشارکت فعال احزاب سیاسی در روند انتخابات بود.

استاد مزاری، مشخص کردن شمار رای دهندگان قبل از برگزاری انتخابات و تقسیم حوزه های رای دهی بر اساس میزان نفوس و نه حوزه های اداری را شرط مهم انتخابات عادلانه یاد کرده بود.

انتخابات مهم ترین رکن نظام دموکراسی و بهترین روش برای تمثیل اراد ه ی شهروندان در روند های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود.

در این میان آن چه از دید متفکران سیاسی مهم دانسته می شود مشارکت و حضور فعال احزاب سیاسی در روند های انتخابات است. موضوعی که سه دهه پیش برای نخستین بار در کشور، شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی بر آن تاکید داشت.

هرچند، چندین دور انتخابات در کشور دایر شده؛ اما هنوز زمینه های لازم برای برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه فراهم نشده است. عمده ترین علت ناکامی انتخابات ها، ضعف سیستم انتخاباتی و از جمله غیرحزبی بودن انتخابات گفته می شود است. از این رو جریان ها و احزاب مهم سیاسی طرح را به کمیسیون مستقل انتخابات سپرده و خواهان اجرایی شدن آن هستند.

حزب وحدت اسلامی تحت رهبری شهید مزاری، سه دهه پیش طرحی انتخاباتی را پیشکش کرد که مشابه آن را کمیسیون ویژه ی اصلاحات انتخاباتی دوسال پیش به حکومت وحدت ملی سپرد. مهم ترین ویژگی مشترک این دو طرح انتخاباتی تاکید بر مشارکت فعال احزاب سیاسی در انتخابات و نهادینه کردن نظام پارلمانی است.

طرح انتخاباتی شهید وحدت ملی از آن رو مهم می نماید که، نمایندگان کنونی شورای ملی به دلیل ضعف موجود در سیستم انتخابات، تنها از سی و دو درصد آرای شهروندان نمایندگی می کنند و نزدیک به شصت در صد آرا هیچ نقش در تعیین نمایندگان نداشته است.

استاد مزاری، بادرک این موضوع پیشنهاد کرده بود حوزه های رایدهی نباید بر اساس واحد های اداری باشد و این موضوع باید از طریق یک سیستم انتخاباتی که در آن ها نمایندگان احزاب و هم نمایندگان مستقل شرکت داشته باشند حل شود.

نبود آمار دقیق از شمار رای دهندگان و نامشخص بودن حوزه های رای دهی از چالش های جدی فراه راه برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه در کشور است.

تاکید استاد مزاری هم بر این بود که، امار دقیق از رای دهندگان و ایجاد حوزه های رای دهی بر اساس نفوس شرط لازم برگزاری انتخابات است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *