• انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۳:۵۵ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 429
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=429

از چوپانی تا دبیر علمی جشنواره شعر فجر

محمد کاظم کاظمی نیز ناگزیر بود که باید یکی از این شغل‌ها را انتخاب کند. او بارها به این ماجرای ناخوشایند و پُردرد اذعان کرده است که «از لیست مشاغل دفتر اتباع، شغل چوپانی را برای خودم انتخاب کردم

کمتر کسی از فرهنگیان افغانستان است که اسم «محمد کاظم کاظمی» نویسنده و شاعر افغان را نشنیده باشد. کاظمی در سال ۴۶ در شهر هرات افغانستان به دنیا آمد. او در سال ۵۴ به کابل رفت و در سال ۶٣ به ایران آمد. در ایران بود که او پس از اتمام دوره دبیرستان، کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران از دانشگاه فردوسی مشهد گرفت و بعد فعالیت‌های ادبی اش را شروع کرد. کاظمی حالا و بعد از سال‌ها محدودی و مهجوری، نخستین مهاجری است که در ایران به یک سمت رسمی رسیده و پای حکمش را وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران امضا کرده است. بله، طبق تصمیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، کاظمی «دبیر علمی جشنواره شعر فجر» امسال خواهد بود.
باورش سخت است که یک چوپان مهاجر به این سمت در ایران برسد. چرا/ یعنی چه/ این چه حرفیه؟
ماجرا نیاز به توضیح دارد که خدمت عزیزان عرض می‌کنم. در سال‌های اخیر، دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی ایران، لیستی از مشاغل را برای مهاجران افغان تهیه کرده بود. مهاجر، موقع تمدید مدارک اقامتی خود، مجبور بود که یکی از همین شغل‌ها را نیز انتخاب کند و در غیرآن هر شغل و کسبی که خارج از لیست انجام می‌داد، جرم بود. در این لیست مشاغل بسیار ساده مثل «روده پاکنی»، «چوپانی» و «دباغی» نیز گنجانده شده بود. در مجموع همه مشاغل این لیست، بسیار پیش‌پا ‌افتاده و در عین حال برای مهاجران در کل و اخص برای اهل فرهنگ، تحقیرآمیز بود.
محمد کاظم کاظمی نیز ناگزیر بود که باید یکی از این شغل‌ها را انتخاب کند. او بارها به این ماجرای ناخوشایند و پُردرد اذعان کرده است که «از لیست مشاغل دفتر اتباع، شغل چوپانی را برای خودم انتخاب کردم.»
البته طبق این قانون، کاظمی باید از نویسندگی و شعر و شاعری دست می‌کشید و به بیابان می‌رفت تا چوپانی کند اما او به بیابان نرفت بلکه به صورت غیرقانونی به فعالیت‌های فرهنگی خود ادامه داد تا این که چند سال پیش عضویت فرهنگستان زبان فارسی را پیدا کرد و امسال نیز به سمت «دبیر علمی جشنواره شعر فجر امسال» تعیین شد. از آنجا که در قانون کار ایران، برای مهاجرین چنین سمت‌هایی پیش‌بینی نشده است، بعید نیست که او به صورت غیرقانونی به این پُست‌ها انتخاب شده باشد. با این وجود که اکنون او یک سمت رسمی پیدا کرده است اما هنوز در پرونده اقامتش، کلمه «چوپان» خودنمایی می‌کند. همانطور که در پرونده اقامت نگارنده نیز واژگانی از این دست یافت می‌شود. شاید روزی نویسنده این سطور مجالی یافت تا ناگفته هایی از این داستان پُرغُصه‌ را بگوید.
یادداشتم را بدون نتیجه‌گیری پایان می‌دهم تا خوانندگان عزیز، خود از آن نتیجه‌گیری ‌کنند.

محمد مرادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *