• انتشار: ۴ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲:۲۷ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 1251
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1251

از پناهندگان استفاده سیاسی می‌شود

سازمان عفو بین الملل درتازه‌ترین گزارش سالانه‌ی خود اعلام کرده است که دولت‌ها درحال بهره برداری سیاسی از مساله‌ی پناهنده‌گان هستند و این نهاد هشدار می‌دهد که استفاده ابزاری از پناه‌جویان خطری برای جهان است.

سازمان عفو بین الملل درتازه‌ترین گزارش سالانه‌ی خود اعلام کرده است که دولت‌ها درحال بهره برداری سیاسی از مساله‌ی پناهنده‌گان هستند و این نهاد هشدار می‌دهد که استفاده ابزاری از پناه‌جویان خطری برای جهان است.

این سازمان می‌گوید کشورهایی که یک زمان خود را پرچمدار حقوق بشر می‌خواندند اکنون به دنبال بهره برداری سیاسی از پناهجویان هستند.

دراین گزارش از بعضی رهبران جهان به ویژه دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به عنوان سیاست مدار خشمگین‌تر و تفرقه انگیزتر نام برده شده است.

این در حالی است که دولت جدید امریکا به رهبری دونالد ترامپ به روند اخراج پناهجویان شدت بخشیده است.

سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل گفته است: “درحال حاضر اظهارات نفرت انگیز در سراسر امریکا و اروپا علیه پناه‌جویان وجود دارد، چنین اظهارات باعث حمله‌های بیشتر به مردم براساس نژاد، جنسیت، ملیت و مذهب خواهد شد. بنا براین کشورهایی که زمانی خود را پرچمدار حقوق بشر در خارج می‌دانستند حالا خود آنها در داخل کشورشان حقوق بشر را محدود می‌کنند.”

این سازمان با انتقاد از شعارهای تفرقه انگیز و عاری از احساسات انسان‌دوستانه‌ی بعضی سیاست مداران می‌گوید که آنها به ویژه دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا و رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه کسانی اند که سیاست خشمگینانه تر و تفرقه انگیزتر را در پیش گرفته اند.

سلیل شتی از دستور اجرایی ماه گذشته‌ی دونالد ترامپ در مورد ممنوعیت پناه‌جویان هفت کشور مسلمان نشین نیز انتقاد کرده و گفته است: “دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا شعارهای آمیخته به نفرت و بیگانه هراسی پیش از انتخابات را با امضای این فرمان محقق کرد. گرچه این فرمان را دادگاه‌های امریکا معلق کردند اما انتظار می‌رود او به زودی دستور محدودتری که همان هفت کشور را هدف می گیرد صادر کند.”

بااین همه سازمان عفو بین الملل در گزارش خود ازکشورهای نامبرده که حقوق پناه‌جویان را نقض کرده و گفته است که سال گذشته ۳۶ کشور با بازگرداندن غیرقانونی پناه‌جویان به کشوری که حقوق آنها در معرض خطر بود قوانین بین المللی را نقض کردند.

عفو بین الملل هم‌چنین گفته شعارهای برای مقصر شناختن دیگران، ایجاد نفرت و ترس در سال ۲۰۱۶ میلادی به سطحی رسیده که از دهه ۱۹۳۰مشاهده نشده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *