• انتشار: ۲۸ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۷ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 14523
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14523
در آستانه نوروز

از سبز شدن طبیعت و شادی مردم تا نگرانی های امنیتی آینده

همزمان با فرا رسیدن بهار و سبز شدن طبیعت مردم افغانستان به استقبال نوروز می روند در حالیکه نگرانی های امنیتی ناشی از عملیات های بهاره طالبان همچنان در دلشان سنگینی می کند.

مسئولان در ولایت بلخ از آماده‌‌گی‌ها به خاطر تجلیل از نوروز و سال نو در این ولایت خبر داده می‌گویند که از دو هفته به این‌ سو برنامه‌هایی را به منظور تجلیل از نوروز و استقبال از مهمانانی که برای جشن نوروز به مزار شریف می‌آیند، به اجرا گذاشته‌اند.
منیر فرهاد، سخنگوی ولایت بلخ می‌گوید که هشت کمیته به این منظور ایجاد شده و این کمیته‌ها که شامل بخش‌های فرهنگی، امنیتی، تزیینات، تشریفات، صحی، نهال شانی و بقیه استند، برنامه‌های مشخصی را به اجرا می‌گذارند.
سخنگوی ولایت بلخ در قسمت تأمین امنیت این جشن می‌گویند که حدود ۸هزار نیروی امنیتی در این بخش توظیف شده‌اند و حاضر اند که امنیت مهمانان و باشنده‌گان شهر مزار شریف را به وجه احسن تأمین کنند.
تزئین روضه‌ی سخی، چراغانی کردن شهر مزارشریف، برگزاری برنامه‌های ویژه مانند شعرخوانی و مسابقه‌های بزکشی از دیگر برنامه‌هایی است که قرار است در روزهای آغازین سال در این ولایت برگزار شود.
ولایت بلخ و زیارت موسوم به حضرت علی، همه ساله میزبان برگزاری جشن نوروز است. مقام‌های بلندرتبه‌ی دولتی و صدها تن از شهروندان کشور از نقاط مختلف به این جشن شرکت می‌کند و روزهای سال نو را جشن می‌گیرند.
باشنده‌گان شهر مزارشریف نیز به پیشواز از نوروز و تجلیل میله‌ی گل سرخ آماده‌گی‌هایی را روی دست دارند. ساکنان مزارشریف همه سال علاوه بر پاک کاری منازل و تهیه‌ی هفت میوه و هفت سین با میزبانی هزاران تن از زارعین زیارت سخی و علاقه‌مندان جشن نوروز برای فرار رسیدن سال جدید شمسی و آغاز میله‌ی گل سرخ لحظه شماری می‌کنند.

حال و هوای نوروز در کابل
در کنار تجلیل از نوروز در ولایت بلخ، از این مناسبت در شهر کابل و در محله‌ی موسوم به زیارت سخی نیز تجلیل می‌شود. در این برنامه نیز مقام‌های دولتی و باشنده‌گان پایتخت شرکت می‌کنند.
با این حال پولیس کابل نیز از تأمین امنیت جشن نوروز سخن گفته و اطمینان داده است که پولیس این شهر امنیت را به صورت کامل تأمین خواهد کرد.
از سویی هم با آنکه دو روز دیگر تا لحظه‌ی تحویل سال باقی مانده اما در شهر کابل حال و هوای آمد آمد به خوبی حس می‌شود. بیروبار فروشگاه‌ها و سرک بیان‌گر آماده‌گی برای نوروز است.
برای دانستن وضعیت به شهر می‌روم. در میان انبوه جمعیت که همه مصروف خریداری ضروریات شان برای سال نو اند، آنچه که توجه را جلب می‌کند و متفاوت به نظر می‌رسد، مشتریان غیرمعمول سبزی و به ویژه پالک است.
خانمی که مقدار زیاد پالک خریده است، می‌گوید سال نو را نمی‌شود بدون خوردن سبزی آغاز کرد. به گفته‌ی او با نو شدن سال که طبیعت هم سبزمی‌شود، باید سبزی خورد تا سبز و بهاری ماند.
هم‌گام با آمد آمد بهار و نو شدن سال، خانواده‌های کابل نشین در کنار خانه تکانی و آماده کردن سفره‌ی هفت سین هر کدام به صورت فردی نیز آماده‌گی می‌گیرند. خرید لوازم شخصی جدید نیز شامل این آمده‌گی‌ها می‌شود. این روزها بازار لباس‌فروشی‌ها هم گرم است. اغلب فروشنده‌ها جدیدترین مدل‌های کیف، کفش و لباس را به مشتریان عرضه می‌کنند.
فریده و فرزانه دانشجو اند و برای خریدن کیف و کفش دانشگاهی به بازار آمده‌اند. آنان می‌گویند بعد از چند روز خانه تکانی و فرش‌شویی تازه فرصت کرده‌اند که برای سال نو خود هم فکری کنند. این دو جوان دانشجو می‌گویند نوروز برای شان با شروع درس‌های دانشگاه معنا می‌شود به بهانه‌ی سال نو می‌شود برای خود کیف و کفش و لباس برای دانشگاه هم بخرند.
با وجودی که فروشگاه‌های شهر نسبت به هفته‌های قبل شلوغ‌تر شده است و باید میزان زیاد مردم برای سال نو شان خرید کنند اما فروشنده‌گان از وضعیت کار و بار شان راضی نیستند و می‌گویند که امسال کم‌تر از هر سال دیگر مشتری دارند. ویس که در یکی از مراکز پر جمعیت دکان کیف و کفش فروشی دارد، می‌گوید که او باهزینه‌ی حدود ده هزار دالر، با کیفیت‌ترین نوع کیف، کفش و چپلی را آورده است اما به دلیل وضع بدامنیتی و ترس مردم از حملات انتحاری کسی برای خرید نمی‌آیند.
لباس‌فروش‌ها هم از وضعیت فروش کالای شان ناراضی اند و انتظار داشتند که حداقل در سال نو کار شان عاید بیشتر داشته باشد اما خلاف انتظار شان، امسال کم‎ترین مشتری در بخش لباس‌های زنانه و طفلانه است. سیلاب که لباس‌فروشی دارد و به نظر می‌رسد جنس جدید آورده است، می‌گوید وضعیت کار و بار خوب نیست، مردم بی‌کار و بی‌پول اند و آنان بین هشت تا ده هزار دالر را از ترکیه لباس وارد کرده‌اند اما با وجود ۳۰ درصد تخفیف بازهم مشتری چندانی ندارند.
فضای فروشگاه دیگری که مشتری بیشتر دارد و سه نفر هم‌زمان کالاهای شان را با قیمت و کیفیت برای مشتری‌ها توضیح می‌دهند، طوری‌ است که گویا چیزی ویژه برای عرضه کردن دارد. خانمی جوانی خنده‌کنان می‌گوید با خرید سه پیراهن سه تا چادر رایگان گرفته‌ام و برای امسال نیاز ندارم که چادر بخرم.
به گفته‌ی وحید یکی از فروشنده‌های این فروشگاه آنان یک تحفه نوروزی برای مشتریان شان دارد و این تحفه یک چادر است. او می‌گوید هرکس هر چیزی بخرد، یک چادر نخی برایش رایگان می‌دهیم. هرچند که یک چادر قیمت زیادی ندارد اما برای کسانی که خرید نوروری دارند و با خرید هرچه نیاز دارند، یک چادر اضافی هدیه می‌گیرند، خوشحال کننده است.

۸am

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *