• انتشار: ۷ قوس ۱۳۹۶
  • ساعت: ۳:۱۲ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 10081
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=10081

از زبان کرزی بشنوید/پاکستان در افغانستان چه می کند؟

آقای کرزی گفته است: “من با خانواده‌ام و به همین گونه میلیون‌ها شهروند دیگر در شهرهای افغانستان زندگی می‌کند و آنان بودن مشکل زندگی را ادامه می‌دهند”.

حامد کرزی در گفت‌وگو با تلویزیون دویچه وله، شهرهای کشور را امن خوانده و گفته است که همراه با خانواده‌اش در افغانستان زندگی می‌کند.

آقای کرزی گفته است: “من با خانواده‌ام و به همین گونه میلیون‌ها شهروند دیگر در شهرهای افغانستان زندگی می‌کند و آنان بودن مشکل زندگی را ادامه می‌دهند”.

او از افغان‌هایی که درخواست‌ پناهندگی‌شان در کشورهای اروپایی رد شده خواسته است که باید دوباره به کشور برگردند.

در ادامه، رییس جمهوری پیشین گفته است: “متاسفانه وضعیت امنیتی در افغانستان روز به روز بدتر شده است و این موضوع به اقدام کشورهای بیرونی ارتباط مستقیم دارد. در این میان پاکستان به دلیل‌هایی منبع اصلی بی ثباتی در افغانستان شمرده می‌شود”.

او افزود که پاکستان “در خاکش به هراس‌افگنان پناهگاه امن داده است و منبع‌های مالی را برای آنان فراهم می‌کند. همچنین هراس‌افگنان در پاکستان حمایت‌های اندیشه‌ای نیز به دست می‌آورند”.

به باور آقای کرزی برای حل مشکل‌‎های کنونی کشور باید “لویه جرگه” دایر شود تا “مردم از سراسر کشور بتوانند دیدگاه‌شان را مطرح‌ کنند و خودشان برای آینده‌شان تصمیم بیگیرند”.

او لویه جرگه را “بهترین راه” برای حل بحران کنونی افغانستان خوانده است.

دو روز پیش آقای کرزی گفته بود که افغانستان میدان رقابت قدرت‌های خارجی شده است. او واشنگتن و اسلام آباد را بزرگترین مانع‌ها فرا راه روند صلح در افغانستان خوانده و از امریکا خواسته بود که برای پیروزی جنگ برضد هراس افگنی در افغانستان، باید در تلاش همکاری با قدرت‌های معتبر دیگری مانند روسیه، چین و ایران در افغانستان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *