• انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲:۳۳ ب.ظ
  • سرویس: فرهنگی
  • کدخبر: 423
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=423

از رویا تا واقعیت/ فرشته‌های کوچولو در مجمع جهانی اقتصاد می‌نوازند

قرار است در نشست اقتصادی داووس نمایندگانی از سران کشورها، مدیران اجرایی شرکت‌ها و سازمان‌های اقتصادی اشتراک کنند که شمار آنان را به بیش از سه هزار نفر تخمین کرده‌اند.

نخستین گروه ارکستر زنان افغان قرار است در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سویس برای هزاران اشتراک کننده در این مراسم موسیقی بنوازد.

این گروه زهره نام دارد و از سوی نگینه خپلواک رهبری می‌شود.

این دختران با پشت سرگذاشتن ده‌ها مانع، تهدید، تبعیض و مشکلات خود را بر سکوی جهانی رسانده و قرار است هنر ناب افغانی را به دنیا معرفی کنند.

قرار است در نشست اقتصادی داووس نمایندگانی از سران کشورها، مدیران اجرایی شرکت‌ها و سازمان‌های اقتصادی اشتراک کنند که شمار آنان را به بیش از سه هزار نفر تخمین کرده‌اند.

گروه ارکستر افغان متشکل از ۳۵ دختر میان سنین سیزده تا بیست است که برخی از آنان بدون سرپرست و یا از خانواده‌های بی‌پول به اینجا رسیده‌اند.

روز پنجشنبه و جمعه آوای موسیقی دختران افغان بر پهنای سویس و از طریق رسانه‌ها بر کل دنیا طنین انداز خواهد شد.

احمد سرمست، بنیان گذار گروه زهره گفت که نگینه خپلواک نخستین رهبر زن ارکستر در افغانستان است.

او از خطرات احتمالی و تهدید‌هایی که در افغانستان متوجه زنان در عرصه موسیقی است، آگاهی دارد.

موسیقی در زمان حاکمیت طالبان میان سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ کاملا ممنوع شده بود و تاهنوز هم موانعی در این عرصه به ویژه برای زنان وجود دارد.

طالبان سال گذشته حمله‌یی را در مرکز فرهنگی فرانسوی‌ها در کابل سازمان‌دهی کردند که در آن شماری از فرهنگیان و خبرنگاران کشته و زخمی شدند.

در این رویداد آقای سرمست زخمی شد؛ اما پس از تداوی تاکید کرد که برای ارتقای بیشتر هنر در افغانستان تلاش خواهد کرد.

در همین حال نگینه خپلواک گفته است که برای دختران افغان این کار خیلی سخت است. برخی پدران حتی نمی‌گذارند که دختران شان به مکتب بروند، چه رسد که راجع به مکتب موسیقی صحبت کنیم. برای این افراد، زن برای خانه ماندن و پاک کاری خانه است.

موسیقی برای بعضی دختران شامل در ارکستر زهره شانس زندگی دیگری را مهیا کرده است.

شماری از نوازندگان ویالون، پیانو و سازهای سنتی افغانستان که به تازگی شامل این گروه شده‌اند، قبلاَ در جاده‌ها کار می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *