• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۳۰ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 13283
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13283
انعکاس پروسه کابل در روزنامه های کشور

از امتیاز دهی های غنی تا بی میلی طالبان!

بیشتر روزنامه‌های کشور در شماره روز گذشته خود به موضوع پروسه کابل و پیشنهاد صلح دولت به طالبان پرداختند و نوشتند این اولین بار نیست حکومت افغانستان طالبان را به مذاکره دعوت می‌کند ولی مهم این است که جواب طالبان چیست؟

در کنفرانس “روند کابل” اشرف غنی اعلام کرد که دولت افغانستان برای صلح با طالبان هیچ شرطی ندارد و این گروه را به عنوان یک حزب سیاسی می‌پذیرد.

بیشتر روزنامه‌های کشور در شماره روز گذشته خود به این موضوع پرداخته‌اند و نوشته اند این اولین بار نیست حکومت افغانستان طالبان را به مذاکره دعوت می‌کند ولی مهم این است که جواب طالبان چیست؟

روزنامه ۸صبح نوشته که در نشست کابل حکومت افغانستان از طالبان برای مذاکره دعوت کرد. حکومت استراتژی جدیدی برای مذاکره با طالبان اعلام کرد که به اساس آن، کابل آماده‌ گفتگوی بدون قید و شرط با طالبان است.

به نظر نویسنده این طرح تازه نشان می‌دهد جامعه‌ا‌ی جهانی و حکومت افغانستان اراده‌ای جدی برای مذاکره و ختم جنگ از طریق یک توافق سیاسی دارند.

روزنامه افغانستان ما با اشاره به دعوت دولت نوشته که حال پرسش اساسی این است که حکومت در برابر طالبان چه موضع خواهد گرفت؟

به نظر سرمقاله نویس دو راه بیشتر وجود ندارد، یا با در پیش گرفتن سیاست‌های مداراجویانه سعی کند، اعتماد این گروه را به روند صلح جلب کرده و اعضای آن را به پیوستن به روند صلح تشویق کند، یا از طریق فشارهای نظامی بر گروه طالبان و فشارهای سیاسی و اقتصادی بر حامیان آنها، روند مذاکرات صلح را تسهیل کرده و آنها را به تن دادن به مذاکرات صلح وادار سازد.

این را هم بخوانید:  شرط ارگ برای اشتراک در نشست قطر

به نظر نویسنده در داخل افغانستان نیز این دو رویکرد بیشتر برجسته شده و در گفتمان‌های کلان سیاسی خودنمایی کرده است. یک طیف بر این عقیده‌اند که با گروه طالبان باید راه صلح، گفتگو و مذاکره در پیش گرفته شود و به طالبان میانه روتر فرصت داده شود تا با امنیت کامل به زندگی صلح آمیز ادامه دهند. دسته دوم نیز معتقدند که جنگ و عمل به مثل تنها راهی است که افغانستان می تواند روی آن تمرکز کند.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که طالبان اکنون در حال فرصت‌سازی برای اعتبار زدایی دولت پس از بن هستند. این تلاش‌ها به هیچ‌وجه نمی‌تواند منجر به خلق اعتماد میان دو طرف و در نتیجه‌ شروع روند صلح گردد. البته نباید از نظر دور داشت که طرح صلح رئیس‌جمهور غنی در غیبت گفت‌وگو و مذاکره با این گروه تدوین نشده است. احتمال دارد که پیشنهاد طرح صلح در نشست روند کابل برای اعتبار دادن به این گفت‌وگوهای پنهانی با طالبان صورت گرفته است.

به نظر نویسنده مسئله‌ نهایی این است که حکومت چه‌گونه می‌تواند پاکستان را به قطع حمایت‌هایش از طالبان راضی کند. تا این‌جا طالبان در سایه‌ای حمایت وسیع پاکستان توانسته‌اند که به بازی سیاسی و خون‌ریزی ادامه بدهد. پاسخ پاکستان به پیشنهاد صلح حکومت در واقع پاسخ طالبان را نیز نسبت به آن روشن خواهد کرد.

این را هم بخوانید:  دختران نخبه افغانستان رباتی برای تفکیک و جمع آوری گل های زعفران ساختند

روزنامه ماندگار نوشته که آقای غنی برای رسیدن به صلح با طالبان، در اول نیاز دارد که خود به حکومت “پارچه‌شده و ضعیف” خود رسید‌گی کند تا در نخست به خودش مشروعیت ببخشد و کشور را جان بدهد و سپس از موقف قدرت و توان، وارد گفت‌وگوهای صلح با طالبان به اساس منافع کشور و فردای بهتر برای فرزندان این سرزمین گردد.

سرمقاله نویس افزوده که اگر قرار است آقای غنی مصالحه‌ای انجام دهد، باید در نخست با خودش و دولت خودش صلح کند و بایستی اول به توافق‌ها، تعهدها و قول و قرارهای درون دولتی و تعهدات سیاسی خودش با دیگران پابند باشد تا نشان بدهد که می‌تواند برای صلح هم کاری کند.

روزنامه راه مدنیت نوشته که آنچه سرنوشت جنگ و صلح را در افغانستان تعیین می‌کند، نه تنها نیت دولت افغانستان، بلکه اجماع بین‌المللی است که می‌‌تواند با اعمال فشار بر حامیان طالبان و قطع حمایت مالی و لوژیستیکی از طالبان، امکان توقف جنگ را فراهم کند.

این را هم بخوانید:  زلمی خلیلزاد: بزودی تیم مذاکره کننده با طالبان تشکیل می شود

سرمقاله نویس افزوده نشست کابل پیام صریح و روشن داشت و آخرین تلاش‌های دولت افغانستان را به‌منظور دست یافتن به صلح به نمایش می‌گذاشت، اما آنچه پس از این به عنوان اتفاقات بعدی امیدواری به تحقق صلح درافغانستان را برجسته خواهد کرد، تلاش‌های دوستان دولت افغانستان و حسن نیت پاکستان، ایران، روسیه و یکی دو کشور همسو با طالبان خواهد بود که چگونه و تحت کدام شرایط باهم کنار می‌آیند.

روزنامه آرمان ملی نوشته که “طالبان فراخوان صلح با خودشان را مسخره می‌کنند و آن چه پاکستانی ها به آن ها دیکته می دارند آن را بازگو می دارند.”

سرمقاله نویس افزوده که پیشنهاد مذاکره پس از شور و مشورت و نظر خواهی نمایندگان مردم افغانستان با آن ها کار پسندیده خواهد بود، اما موضوع قابل اندیشه این است که طالبان به جز از “وحشی‌گری و کشتن و خون ریختاندن چیز دیگر بلد نیستند و موضوع صلح برای شان کاملاً نا مانوس است.”

سرمقاله نویس آرمان ملی افزوده که تا طالبان در میدان های جنگ شکست نخورند و کوبیده نشوند و ماشین جنگی آن ها تخریب نشود هیج‌گاه آن‌ها حاضر به مذاکره نمی‌شوند و پاسخ این فراخوان صلح آقای غنی را با راه اندازی یک حمله انتحاری دیروز در شهر کابل دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *