• انتشار: ۱۰ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱:۵۴ ب.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 748
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=748

ادامه تحقیقات دولت در مورد فهرست دو هزار نفری زندانیان حزب اسلامی

رئیس هیأت گفت و گوهای صلح حزب اسلامی با دولت افغانستان، صدور کارت عضویت این حزب برای فرماندهان طالبان با هدف آزادی آنان در چارچوب توافقنامه صلح را رد کرد و گفت که این حزب و دولت وحدت ملی به طور مستقل در باره هویت کامل فهرست دو هزار نفری زندانیان، تحقیق می کنند.

رئیس هیأت گفت و گوهای صلح حزب اسلامی با دولت افغانستان، صدور کارت عضویت این حزب برای فرماندهان طالبان با هدف آزادی آنان در چارچوب توافقنامه صلح را رد کرد و گفت که این حزب و دولت وحدت ملی به طور مستقل در باره هویت کامل فهرست دو هزار نفری زندانیان، تحقیق می کنند.

محمدکریم امین گفت که این فهرست ۲ هزار نفره از زندان های سراسر افغانستان به دست حزب اسلامی رسیده است.

به نقل از«ایرنا»، حزب اسلامی و دولت افغانستان توافق نامه صلح را امضا کردند که به موجب آن دولت افغانستان متعهد شده است زندانیان این حزب را در صورتی که مرتکب جرائم جنایی نشده باشند و دعوای حق الناس علیه آنها وجود نداشته باشد، به عنوان زندانیان سیاسی به رسمیت بشناسد و آنان را آزاد کند.

برخی محافل سیاسی و رسانه ای با آزادی زندانیان حزب اسلامی مخالفت کرده اند و مدعی شده اند که حزب اسلامی با استفاده از توافق نامه صلح با دولت درصدد آزادی فرماندهان طالبان از زندان های افغانستان است.

رئیس هیات گفت و گوهای صلح حزب اسلامی با دولت افغانستان گفت که تمامی زندانیان افغان دارای پرونده شفاف و کامل هستند و هویت آنان کاملا قابل شناسایی است.

وی افزود که علاوه بر آن، خصومت گروه طالبان با حزب اسلامی کاملا آشکار است و این گروه شماری از اعضای این حزب را ترور کرده و لذا دلیلی وجود ندارد که ما به دنبال آزادی مخالفان خود باشیم.

وی گفت: حزب اسلامی اسامی ۴۸۰ زندانی این حزب را در اختیار دولت افغانستان قرار داده است و طرفین بر سر آزادی ۱۰۰ تن از آنان که از تمامی فیلترها عبور کرده و عضویت آنان در حزب اسلامی محرز شده، توافق کرده اند.

رئیس هیات گفت و گوهای صلح حزب اسلامی با دولت گفت که این ۱۰۰ نفر در روزهای آینده آزاد خواهند شد.

کریم گفت: در توافق نامه صلح، شمار زندانیان حزب اسلامی که باید از زندان های افغانستان آزاد شوند، قید نشده، اما در ماده یازدهم این توافق نامه آمده است که اراده حزب اسلامی و دولت افغانستان معطوف به آزادی تمامی زندانیان این حزب خواهد بود.

وی افزود که حزب اسلامی و دولت افغانستان به صورت مستقل در حال شناسایی هویت فهرست ۲ هزار نفره ای هستند که به عنوان اعضای حزب اسلامی به دست آنان رسیده است.

رئیس تیم گفت و گوهای صلح حزب اسلامی با دولت افغانستان در باره زمان حضور گلبدین حکمتیار رهبر این حزب در کابل گفت که حزب اسلامی آماده استقبال از حکمتیار است، اما برای عملی شدن آن، برخی تعهدات دولت افغانستان باید به اجرا دربیاید.

دولت افغانستان مصونیت قضایی رهبر و اعضای حزب اسلامی را در ارتباط با اقدامات سیاسی و نظامی گذشته وی تضمین کرده است، اما با وتوی روسیه هنوز نام وی از فهرست سیاه سازمان ملل حذف نشده است.

در توافق نامه صلح آمده است که دولت افغانستان همزمان با امضای این موافقت نامه به طور رسمی اعلام می دارد که رهبر حزب اسلامی افغانستان و دیگر شخصیت های برجسته آن می توانند در هر جای این سرزمین مطابق با قوانین کشور آزادانه زندگی کنند و دولت خود را مکلف به تامین شرایط لازم و مساعد برای تحقق آن می داند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *