• انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۷:۲۰ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 7586
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=7586

اخراج اجباری گروهی پناهجویان افغان از آلمان آغاز شد

در حالیکه تصور می‌شد که پس از حمله مرگبار وزیر اکبرخان در نزدیکی سفارت کابل اخراج پناهجویان افغان متوقف شده است اما شورای حامی پناهجویان در آلمان از آغاز روند اخراج اجباری پناهجویان افغان از این کشور خبر داده است.

در حالیکه تصور می‌شد که پس از حمله مرگبار وزیر اکبرخان در نزدیکی سفارت کابل اخراج پناهجویان افغان متوقف شده است اما شورای حامی پناهجویان در آلمان از آغاز روند اخراج اجباری پناهجویان افغان از این کشور خبر داده است.

به نقل از «دویچه وله»، شورای حامی پناهجویان ایالت «بایرن» در آلمان اعلام کرد، قرار است از روز سه شنبه هفته آینده یک گروه ۱۵ نفری از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است به صورت اجباری به  افغانستان بازگردانده شوند.

شورای حامیان پناهجویان در آلمان خاطرنشان کرد که به نظر می‌رسد قرار نیست فقط کسانی که مرتکب خلاف شده‌اند بازگردانده شوند بلکه پولیس آلمان اخیرا تلاش کرده تا یک پناهجوی افغان که سابقه انجام کارهای خلاف قانون را ندارد، بازداشت کرده و به افغانستان بازگرداند.

وزارت داخله آلمان نیز روز گذشته در واکنش به این موضوع اعلام کرد که درباره احتمال از سرگیری اخراج اجباری پناهجویان افغان موضع‌گیری نخواهد کرد.

این در حالی است که اخراج اجباری پناهجویان افغان پس از آن آغاز شد که  افغانستان و آلمان اکتبر سال گذشته میلادی تفاهمی را مبنی بر اخراج پناهجویانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است به امضا رساندند.

اما این روند پس از انفجار بزرگ در نزدیکی سفارت آلمان در کابل که حدود ۷۰۰ کشته و زخمی به جا گذاشت، متوقف شد و دولت آلمان اخراج پناهجویان افغان را به حال تعلیق درآورد.

در نتیجه  وزارت داخله و وزارت خارجه آلمان توافق کردند که پیش از هر اقدامی مبنی بر اخراج اجباری پناهجویان افغان از این کشور باید از وضعیت امنیتی در افغانستان ارزیابی جدیدی صورت بگیرد.

پس از این ارزیابی نیز گفته شد که تنها خلافکاران، یعنی پناهجویانی که احتمال ارتکاب اعمال تروریستی توسط آن‌ها وجود دارد و همچنین پناهجویانی که در مورد تعیین هویت خود همکاری نمی‌کنند به صورت اجباری از آلمان اخراج خواهند شد.

در نتیجه ارزیابی جدید دولت آلمان که در گزارش تحلیلی در اواخر ماه جولای ارائه شد آمده است که وضعیت امنیتی برای مردم افغانستان از نظر منطقه‌ای متغیر است و به عواملی مانند زادگاه، محل زندگی، قومیت، شغل و جنسیت آن‌ها بستگی دارد.

این در حالی است که اداره مهاجرت  آلمان از اواسط ماه آگیست، بدون در نظر داشت هیچ محدودیتی بار دیگر به اخراج اجباری پناهجویان افغان  از آلمان تصمیم گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *