• انتشار: ۹ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۲۹ ق.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 708
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=708

احضار وزیر سویدنی به پارلمان این کشور، در پیوند با تبعیض علیه هزاره‌ها!

در ادامه ی پیگیری های همکاران جنبش روشنایی در سویدن و به تعقیب استجواب آقای حکمت کرزی معاون وزارت خارجه افغانستان در کمیسیون خارجی پارلمان سویدن در رابطه با برخورد های تبعیض آمیز دولت با هزاره ها، اینک بروز پنجشنبه مورخ ۲۰۱۷٫۰۱٫۲۶ وزیر کمک های بلاعوض سویدن خانم ایزابلا لووین به مجلس احضار و استجواب شد.

احضار وزیر کمک‌های بلاعوض سویدن به پارلمان این کشور در پیوند با تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها در افغانستان!

گزارش از: ستاد مردمی جنبش روشنایی در استکهلم

در ادامه ی پیگیری های همکاران جنبش روشنایی در سویدن و به تعقیب استجواب آقای حکمت کرزی معاون وزارت خارجه افغانستان در کمیسیون خارجی پارلمان سویدن در رابطه با برخورد های تبعیض آمیز دولت با هزاره ها، اینک بروز پنجشنبه مورخ ۲۰۱۷٫۰۱٫۲۶ وزیر کمک های بلاعوض سویدن خانم ایزابلا لووین به مجلس احضار و استجواب شد.

سوال های که از وزیر متذکره انجام شد قرار زیر است:

۱. زمانی طولانی است که سویدن با افغانستان ارتباط دارد و ما پذیرای تعداد زیادی از مهاجرین افغانستان در این جا هستیم و هم چنین ما کمک های انسانی غیر نظامی و نیز نظامی در افغانستان داریم تا در زمینه امنیت پایدار در آنجا کار کنند، و در افغانستان اقلیت های قومی زندگی می کنند از جمله هزاره ها.

در حال حاضر گزارش های دریافت کردیم که هزاره ها هیچ گونه کمکی از این کمک ها دریافت نکرده اند.

وزیر کمک های بلا عوض چگونه فکر میکنند تا این کمک ها بدون تبعیض بین همه اقلیت ها مخصوصن هزاره ها توزیع شود تا زمینه ی توسعه پایدار بدون تبعیض انجام شود؟ سوال دوم

مناطق هزارستان سرشار از منابع طبیعی و غنی از معادن است و مردم این مناطق می خواهند صلح را نهادینه کنند، و لازمه داشتن امکان یک زندگی خوب، تحصیل، کار، صحت، خدمات صحی( کلینیک و شفاخانه ) و امنیت است؛ که هدف از کمک رسانی ما هم تقویت این امکانات است.

چگونه میتواند کمک های سویدن کانال های را بوجود آورد تا مردم این مناطق به خود کفایی رسیده و روی پای خود بایستند ؟

 

جواب!

بلی افغانستان یکی از کشور های است که بیشترین کمک های مارا دریافت میکند و خودم هم در افغانستان بودم و با دولت افغانستان در این زمینه صحبت کردم. و دیدم که کمک های سویدن تاثیرات عظیم در افغانستان دارد. در پهلوی آن مشکلاتی هم وجود دارد از جمله مشکلات امنیتی.

کمک های ما در برگیرنده ی تحصیل، اشتغال،صحت، توسعه زراعت، زنان و ادغام اقتصادی به منظور توسعه پایدار در افغانستان است. ما متوجه هستیم که تبعیض علیه اقلیت های قومی وجود دارد؛ اما این تحریم ها از طرف دولت نیست.

مثلن ما دیدیم که حملات وحشیانه ای دقیقا و مستقیم علیه هزاره ها انجام شده بود .با این حال فعالیت های ما مخصوص کدام گروه خاصی نیست.

ما بدون تمرکز به این مسایل، توجه ما بیشتر روی کسانی است که در حاشیه کشانده شده باشند. ما از کانال های زیادی کمک می کنیم مثلا کمیته سویدن برای افغانستان که بیشترین کمک های ما از این طریق انجام می شود که در مناطقی که هزاره ها زندگی می کنند فعالیت دارد. این به معنی خاص قومی نیست.

توجه ویژه ی ما به رشد اقتصادی است تا امکانات معیشتی را برای کسانی که با نبودن این کمک ها امکان زندگی در این مناطق را ندارند و مجبور به کوچ در شهر های بزرگ می شوند را فراهم کند؛ تا امکانات زندگی داشته باشند.

و بزرگترین توجه استراتژی کمک های ما شامل صحت، تحصیل، و حقوق بشر و زنان است که با مشکلات بزرگی مواجه هستند.

پاسخ های وزیر کمکهای بلاعوض سویدن قناعت نمایندگان استجواب کننده را فراهم نکرد و قرار شد تحقیقات بیشتری در رابطه با وجود تبعیض سیستماتیک علیه هزاره ها توسط حکومت افغانستان و عدم بهره‌مندی این بخش از مردم افغانستان از کمکهای دولت سویدن صورت گیرد.

جنبش روشنایی به دادخواهی بین المللی خود به منظور دستیابی به عدالت و برابری میان همه شهروندان ادامه می دهد و به زودی ستادهای مردمی و دفاتر حقوقی ویژه ای را در خارج از کشور ایجاد خواهد کرد.

 

از برگه احمد بهزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *