• انتشار: ۲۲ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۶:۱۱ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 18507
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=18507

احزاب سیاسی: سیستم انتخاباتی تغییر کند

نمایندگان ۳۵ حزب سیاسی افغانستان خواستار تغییر سیستم انتخاباتی کشور از سوی حکومت و کمیسیون انتخابات شدند.

نمایندگان ۳۵ حزب سیاسی افغانستان خواستار تغییر سیستم انتخاباتی کشور از سوی حکومت و کمیسیون انتخابات شدند.

نمایندگان این احزاب هشدار می دهند که مانع برگزاری انتخابات با سیستم فعلی خواهند شد.

این نمایندگان، سیستم انتخاباتی واحد غیر قابل انتقال را بخشی از مشکل افغانستان، فرسوده و غیر پاسخگو به ضروت‌های فعلی کشور خوانده از حکومت و کمیسیون انتخابات خواستند که به منظور بهبود اوضاع، سهیم گیری احزاب سیاسی در انتخابات و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، نظام موجود انتخاباتی را به سیستم تناسبی “رای قابل انتقال” تغییر دهند.

اسد الله سعادتی نماینده حزب وحدت اسلامی در این نشست گفت که سیستم رای واحد غیر قابل انتقال بخشی از مشکل افغانستان و عامل ناکارآمدی پارلمان است بناء به نفع مردم افغانستان، احزاب و جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی خواهد بود که این سیستم تغییر کند.

وی افزود که براساس مطالعات و بررسی‌های دقیق که کمیته مشترک احزاب سیاسی روی سیستم‌های انتخاباتی انجام داده دریافته اند که سیستم (M.D.R) یا رای قابل انتقال بهترین سیستم انتخاباتی نسبت به وضعیت فعلی و واقعیت اجتماعی افغانستان بوده و منافع تمام جوانب را تامین می‌کند.

این را هم بخوانید:  واکنش برخی از نامزدان انتخابات ریاست‌ جمهوری به اظهارات اخیر «حمدالله محب»

وی بیان داشت که با سیستم فعلی انتخاباتی در بسیاری مواقع کرسی‌های پارلمان پیش از برگزاری انتخابات به دلیل سهیم نبودن احزاب سیاسی خرید و فروش می‌شود که این مساله پارلمان را به شدت ناکارا ساخته است.

نماینده حزب وحدت اسلامی تاکید کرده که کمیته مشترک احزاب سیاسی در حال رایزنی با جریان‌های مختلف سیاسی، شخصیت‌های ملی و جامعه جهانی است تا اجماعی را به هدف قبولاندن حکومت  برای تغییر سیستم انتخاباتی ایجاد نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *