• انتشار: ۷ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۹:۲۰ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 14718
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=14718

اتهام های امریکا به ایران و روسیه ناکامی این کشور در افغانستان را توجیه نمی کند

حمایت روسیه و ایران از طالبان که به تازگی مطرح می شود، نمیتواند نتیجه غیرقابل دفاع عملکرد سالها سلطه و حضور نظامی و استخباراتی امریکا و ناتو در مبارزه با تروریزم در افغانستان را توجیه کند و بر پرسش های بزرگ و بی پاسخی سرپوش بگذارد که در زمینه تلازم نه چندان پنهان تروریزم و ضد تروریزم، وجود دارد.

جان بس؛ سفیر امریکا در کابل می‌گوید ایران از طریق سپاه پاسداران به گروه طالبان در افغانستان پشتیبانی لجستیکی فراهم می‌کند.
آقای بس در گفتگو با بی بی سی ادعا کرد که نشانه‌هایی دیده می‌شود که دولت ایران در سطوح مختلف از طالبان در افغانستان حمایت می‌کند و هشدار داد این جنگ می‌تواند مرزهای شرقی ایران را ناامن بسازد.

جان بس گفت: “آنچه من می‌دانم این است که ایران به طالبان پشتیبانی لجستیکی فراهم می‌کند. البته این پشتیبانی یک مقدار پیچیده است، بخصوص که سپاه پاسداران ایران در آن دخیل است. برای ما مشکل است بدانیم چرا ایران دامن زدن به جنگ در افغانستان را به سود خود می‌بیند، جنگی که می‌تواند مرزهای شرقی ایران را ناامن بسازد.”

سفیر امریکا در کابل می‌گوید ایران در ۵ سال گذشته مشغول ایجاد بی‌ثباتی و دامن زدن تنش‌های فرقه‌ای در شمار زیادی از کشورهای خاورمیانه بوده و از نظر امریکا این اقدامات خلاف منافع جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه است.

هردو طرف اتهام سنگینی بر همدیگر وارد می کنند. امریکا روسیه و ایران را متهم به حمایت از طالبان می کند؛ اتهامی که البته هیچ شاهد مستدلی برای اثبات آن وجود ندارد.

این اتهام زمانی مطرح شد که امریکا تلاش های تازه ای را برای متقاعد کردن پاکستان در حمایت از روند صلح افغانستان و قطع حمایت از طالبان، به راه انداخت.

این را هم بخوانید:  اشرف غنی در دیدار با زلمی خلیل‌زاد: طالبان و پاکستان باید مناسباتشان را واضح سازند

این در حالیست که در طول همه سالهایی که امریکا و کشورهای قدرتمند عضو سازمان نظامی ناتو، در افغانستان حضور نظامی داشته اند، طالبان به عنوان یک گروه تروریستی یکه تاز و بی رقیب، امنیت متحد استراتژیک واشنگتن و ناتو را در حضور بیش از ۱۰۰ هزار نظامی مجهز و حرفه ای ارتش های غربی، به صورت جدی به چالش میکشید.

این روند هم اکنون نیز جریان دارد؛ پس حمایت روسیه و ایران از طالبان که به تازگی مطرح می شود، نمیتواند نتیجه غیرقابل دفاع عملکرد سالها سلطه و حضور نظامی و استخباراتی امریکا و ناتو در مبارزه با تروریزم در افغانستان را توجیه کند و بر پرسش های بزرگ و بی پاسخی سرپوش بگذارد که در زمینه تلازم نه چندان پنهان تروریزم و ضد تروریزم، وجود دارد.

امریکا می تواند به جای طرح اتهامهای ثابت نشده و غیر مستند بر روسیه و ایران، در برابر پاکستان بایستد؛ کشوری که بی محابا و زیر نظر امریکا از تروریزم حمایت می کند، گروه تروریستی طالبان را بنیان گذاشت و در طول سال های سلطه رژیم طالبان، نیروی هوایی پاکستان در کنار جنرال های کارکشته ارتش و آی اس آی، به طالبان در تعمیم و توسعه سلطه خود بر بیش از ۹۰ درصد خاک افغانستان، کمک می کردند.

این را هم بخوانید:  دیدار «بن سلمان» با طالبان لغو شد

پس از آن سالها و در حال حاضر نیز همه روزه مزدوران تروریست پاکستان، در سراسر افغانستان، جولان میدهند و بر بنیاد شواهد و مستندات تأییدشده سازمانهای بی طرف بین المللی، بیش از ۴۰ درصد خاک افغانستان را کنترل می کنند.

چرا امریکا هنوز با پاکستان مدارا می کند و بر جزئیات تکان دهنده ارتباط آن کشور با تروریزم و طالبان، سرپوش می گذارد و از آن چشمپوشی میکند؟
در مقابل این اتهام، روسیه و ایران، امریکا را به حمایت سازمان یافته و سیستماتیک از داعش، متهم می کنند؛ اتهامی که در عراق و سوریه، بارها ثابت شد و اینک در افغانستان نیز در حال ثابت شدن است.

حتی اگر به تعبیر سفیر امریکا، اتهام های حمایت امریکا از داعش در افغانستان، «خنده آور» باشد، خنده آورتر از آن این است که در کشوری که تحت سلطه مستقیم و بی مهار نظامی و استخباراتی امریکا و متحدانش قرار دارد و با واشنگتن و بروکسل و چندین قدرت اروپایی، پیمان های راهبردی امنیتی دارد، داعش به طور معجزه آسایی، ظهور می کند، توسعه می یابد و قدرت می گیرد.

این را هم بخوانید:  تیم «تشریک مساعی» با هدف انتقاد از عملکردهای غیرقانونی «حکومت» تشکیل شد

سفیر امریکا می گوید اکثر اعضای داعش در افغانستان، پاسپورت های روسی دارند و از چچن و قفقاز و کشورهای آسیای میانه آمده اند.
حتی اگر این ادعا درست باشد، معنای آن این نیست که روسیه آنها را به افغانستان فرستاده است؛ روسیه ای که از تمام قدرت خود مایه گذاشت تا داعش را در سوریه منهدم کند و به دولت عراق، کمک کرد تا تروریستهای داعش را از آن کشور بیرون براند.

از سوی دیگر، در کشوری که زمین و فضای آن، از سوی امریکا و متحدانش، کنترل می شود، این رویداد می تواند ناشی از یکی از دو عامل زیر باشد: یا روسیه به اندازه ای قدرت دارد که تروریست های مورد «حمایت» خود را به افغانستان تحت سیطره ناتو و امریکا گسیل می دارد و یا امریکا در این ادعای خود صادق نیست و اتهام روسیه و ایران مبنی بر حمایت سازمان یافته قدرت های خارجی دارای نیروی نظامی در افغانستان از داعش، درست است.
آنچه شواهد نشان می دهد، امریکا خود زیرسئوال قرار دارد.

جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *