• انتشار: ۴ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۰۲ ب.ظ
  • سرویس: تیتر 1
  • کدخبر: 5786
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=5786

ائتلاف‌های سیاسی به نفع افغانستان نیست/ کرزی در کدام طرف بازی قرار دارد؟

رئیس‌جمهور سابق افغانستان در واکنش به ائتلاف‌ «شورای عالی نجات» اعلام کرد که ائتلاف‌های سیاسی منتقدان به صلاح این کشور نیست اما حکومت نیز باید رضایت آنها را جلب کند.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان در واکنش به ائتلاف‌ «شورای عالی نجات» اعلام کرد که ائتلاف‌های سیاسی منتقدان به صلاح این کشور نیست اما حکومت نیز باید رضایت آنها را جلب کند.

حامدکرزی رئیس‌جمهور سابق افغانستان در واکنش به ائتلاف‌های سیاسی اخیر اعلام کرد که این ائتلاف‌ها توسط مقامات عالی‌رتبه حکومت وحدت ملی تشکیل شده‌اند.

وی افزود: مقامات به جای تضعیف حکومت باید با صداقت برای تقویت آن تلاش کنند.

این اظهارات در واقع نخستین واکنش کرزی به ائتلاف سه‌گانه سیاسی بین عطامحمدنور، محقق و جنرال دوستم محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان با اشاره به کشمکش‌های سیاسی هشدار داد که حکومت نظم خود را از دست داده و با بی‌ثباتی مواجه شده است.

کرزی گفت: «جنرال دوستم معاون رئیس‌جمهور و عطامحمدنور نیز والی بلخ است، من حامی تشکیل این ائتلاف نیستم ولی طرفدار اتفاق و اتحاد بین افغانها هستم، ما باید با همکاری یکدیگر تلاش کنیم و برای ایجاد وحدت تلاش کنیم».

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی عازم «ترکمنستان» می شود

وی اوضاع افغانستان را حساس توصیف و تاکید کرد که امریکا برای برقراری صلح در کشور کاری را از پیش نمی‌برد.

رئیس‌جمهور سابق تصریح کرد: حکومتداری خوب با صداقت امکان‌پذیر خواهد شد، پس من از رهبران حکومت می‌خواهم تا در راستای ایجاد اتحاد و همدلی کار کنند و همه جناح‌ها را نیز تشویق کنند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان کشمکش‌های اخیر سیاسی بین حکومت و منتقدان غنی را از عوامل افزایش ناامنی‌ها و بی‌ثباتی در کشور می‌دانند.

پس از سرکوب و کشتار معترضان در کابل منتقدان غنی به رهبری عطامحمدنور، جنرال دوستم و محقق در ترکیه برای تشکیل ائتلاف سیاسی تحت عنوان ائتلاف نجات برای مواجه با سیاست‌های ‌اشرف غنی موافقت کردند.

با وجود اینکه برخی از جریان‌های حامی حکومت، ائتلاف شورای عالی نجات برای افغانستان را متهم به تلاش برای براندازی نظام می‌کنند اما سخنگوی این ائتلاف تاکید کرد که ائتلاف نجات به فکر سرنگونی حکومت نیست اما انحصار قدرت توسط اشرف غنی و دارو دسته‌اش را در هم خواهد شکست.

این را هم بخوانید:  منابع پاکستانی خبر از دیدار «بن سلمان» شاهزاده سعودی با «طالبان» در اسلام آباد دادند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *