• انتشار: ۲۶ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۲:۵۵ ب.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 1550
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1550

آیا شبکه های اجتماعی موجب بحران هویت جوانان است؟

گسست بین نسلها، گسست در خانواده ها، گسست بین علمای دین و جوانان، گسست بین پدران و فرزندان، و گسستهای دیگری مثل رهبران و مردم، نخبگان و فرهنگیان با توده های عمومی جامعه به شدت وجود دارد و غیر قابل انکار است

 

بحران هویت تلقی های مختلفی دارد وتعاریف زیاد موجب سر درگمی میگردد. ساده ترین معنای آن تضاد بین هست و بود فرد است یعنی فرد آنچه که بوده را الان قبول ندارد و حتا از آن تنفر دارد و بودن گذشته اش را انکار میکند.

اما چیزی که حایز اهمیت است این نکته هست که در بحث بحران هویت جوانان، انکار هر نوع گسست هویتی قابل دفاع نیست ولی بحران نوعی ناهنجاری، فروریزی هویتی و انکار هویت قبلی و نفرت از خود گذشته اش هست.

در افغانستان فقط بحرانی که ناشی از شبکه های اجتماعی باشد و پیش از رواج و شیوع ابزارهای ارتباطی فضای مجازی وجود نداشته باشد، چنین بحرانی در میان جوانان وجود ندارد ولی گسست بین نسلها، گسست در خانواده ها، گسست بین علمای دین و جوانان، گسست بین پدران و فرزندان، و گسستهای دیگری مثل رهبران و مردم، نخبگان و فرهنگیان با توده های عمومی جامعه به شدت وجود دارد و غیر قابل انکار است.

اما اینها صرفن گسست است و هنوز به مرحله بحران نرسیده است. در مورد هویت شخصی افراد به لحاظ دینی باید به این نکته هم توجه کرد که این بحران در گذشته نیز وجود داشته و ریشه آن یا عامل آن شبکه های مجازی نیست. خود مهاجرت، فقدان امنیت، ناکارآمدی هنجارهای اجتماعی و دینی و منابع هویت ساز مثل مدرسه و خانواده گروه همسالان عامل آن میباشد نه شبکه های اجتماعی تازه شبکه های اجتماعی به جوانان به دلیل نوعی تشخص و حس استقلال و خود اتکایی، هویت می بخشد و جوانان با استفاده از فرصت که شبکه های اجتماعی ایجاد نموده به بروز داشته های خود می پردازند.

پس عامل بحران هویت ملی مثلن شبکه مجازی نیست مشکلاتی است که در سطح ملی و به تمامیت خواهی جریان حاکم بر میگردد لذا این بحرانها وجود دارد ولی عامل آن شبکه های مجازی نیست. بلی شبکه های مجازی، تغییرات فاحشی را در زندگی جوانان نخ نما کرده و مهم تر از همه اینکه یک نظم ارتباطی جدید و یک فرهنگ و ذایقه ای جدید برای جوانان ما به وجود آورده است که بریده از هویت دینی، تربیت اجتماعی، فرهنگ عمومی و معلومات فولکوریک او که متاثر از خانواده، معارف، گروه همسالان و به طور کلی تربیت اجتماعی آنها نیست. از این روی، جوانان ما در شبکه های مجازی چیزی را بروز می دهند که با همان رشد نموده و از کوزه همان تراود که در او هست.

 

احمدی رشاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *