• انتشار: ۱۴ عقرب ۱۳۹۶
  • ساعت: ۶:۴۴ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 9386
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=9386

آیا رییس‌جمهور در طول پنج سال،حتی یک بار ۱۰۲ مشاور خود را می بیند؟

هر مشاور در امور خاص، رییس‌جمهور را مشورت می دهد، مثلاً مشورت در امور فرهنگی، علمی، زنان، مهاجرت، اقوام و قبایل، اقتصاد، و امور از این قبیل.

هر مشاور در امور خاص، رییس‌جمهور را مشورت می دهد، مثلاً مشورت در امور فرهنگی، علمی، زنان، مهاجرت، اقوام و قبایل، اقتصاد، و امور از این قبیل.

اما سوال در این است که رییس جمهور ۱۰۲ مشاور دارد و طبق معمول باید در ۱۰۲ امور مردمی رییس‌جمهور را مشورت بدهد، این صد دو امر و کار مردمی چیست؟ ایا لازم است که این همه نفر که حتی بیش از پنج نفر انها را رییس جمهور در پنج سال نمی بیند، معاش بگیر باشند.

ایا این مشاورین خود شان خجالت نمی کشند که بطور تشریفاتی خود را مشاور عنوان می کنند؟ در زمان کرزی هم مشاورین رییس‌جمهور افغانستان سر زبان ها افتاد، کرزی بیشترین مشاور را در جمع رییس‌جمهور های دنیا داشت. تعداد این همه مشاور هیج توجیه عقلانی ندارد، در کشور فقیر مثل افغانستان چرا این همه معاش به کسانی داده شود که عملا سودی برای دولت و مردم افغانستان ندارد.

مشاورین رییس‌جمهور غنی، اکثراً از دوستان و رفقایی رهبران قومی و مذهبی افغانستان هستند که برای گرفتن معاش و حق السکوت رهبران قومی و مذهبی بر ارگ تحمیل شده اند. این سنت بد سیاسی را کرزی برای غنی به ارث گذاشته است.

جاه دارد برای ساخت یک حکومت و دولت کار آمد و خالی از فساد و رشوه از لشکر نمایشی مشاورین رییس‌جمهور کاسته شود. پول های که به ناحق و نادرست در جیب این مشاورین خیالی می‌روند، بجای درست آن مصرف شود.

عزیز جعفری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *