• انتشار: ۱۱ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۳۶ ق.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 771
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=771

آیا روند مبارزه با فساد تسریع خواهد یافت؟

یکی از اعضای دادگاه عالی می گوید که با افتتاح مقر اصلی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین در کابل، روند مبارزه با فساد در کشور تسریع می یابد.

یکی از اعضای دادگاه عالی می گوید که با افتتاح مقر اصلی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین در کابل، روند مبارزه با فساد در کشور تسریع می یابد.

عبدالقادر عدالت خواه در مراسم افتتاح مقر اصلی این مرکز گفت: ساختمان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد با کمک مالی یک و نیم میلیون پوندی بریتانیا درمدت ۶ ماه ساخته شده است.

وی گفت: فعالیت مرکز عدلی و قضایی چند ماه قبل زیر نظر دادگاه عالی به کار آغاز کرد و تاکنون به چند دوسیه بزرگ فساد رسیدگی کرده و چند تن از مفسدان اقتصادی را محاکمه کرده است.

دومینیک جیرمی سفیر بریتانیا در کابل نیز در این مراسم گفت: ساختمان مرکز قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، به تدابیر شدید امنیتی مجهز شده تا امکان مداخله نهادها و دستگاه های دیگر در آن میسر نباشد.

سفیر بریتانیا افزود: متاسفانه بخش زیادی از کمک هایی که در اختیار افغانستان قرار می گیرد، توسط مفسدان اقتصادی از بین می رود و توقع ما این است که دولت افغانستان تدابیر و اقدامات جدی و عملی را در راستای محو فساد اداری و اقتصادی اتخاذ کند.

سازمان شفافیت بین المللی در تازه ترین گزارش رتبه بندی فساد در کشورهای جهان، افغانستان را با کسب ۱۵ امتیاز در رتبه ۱۶۹ قرار داده است. افغانستان در سال ۲۰۱۵ با کسب ۱۱ امتیاز در ردیف چهارمین کشور فاسد جهان معرفی شده بود و امسال با چهار پله صعود، جایگاه هشتمین را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

در گزارش سازمان شفافیت بین المللی آمده است که افغانستان بیش از ۵۰ تعهد خود را برای کاهش فساد و ایجاد تغییرات در زندگی مردم انجام داده است و راه اندازی مرکز قضائی ویژه مبارزه با فساد و رسیدگی به دوسیه های سنگین، از مصادیق اقدامات موفقیت آمیز آن به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *