• انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۵۸ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 1105
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1105

آیا جنرال قندهاری مورد بازرسی قرار می‌گیرد؟

یک ماه از انفجار در مهمانخانه والی قندهار و کشته شدن دیپلمات‌های اماراتی می‌گذرد اما سرانجام مقامات ابوظبی انگشت اتهام را در سفر رئیس غنی به این کشور بسوی جنرال معروف قندهار نشانه رفته‌اند.

یک ماه از انفجار در مهمانخانه والی قندهار و کشته شدن دیپلمات‌های اماراتی می‌گذرد اما سرانجام مقامات ابوظبی انگشت اتهام را در سفر رئیس غنی به این کشور بسوی جنرال معروف قندهار نشانه رفته‌اند.

در حالیکه رئیس جمهور غنی با هیاتی متشکل از مقامات ارشد امنیتی برای گفت‌وگو و رایزنی در رابطه با انفجار مرگبار ولایت به امارات سفر کرده است، مقامات امنیتی اماراتی درباره چگونگی وقوع حادثه قندهار خواستار تحقیق از جنرال «عبدالرازق» فرمانده پولیس در جنوب کشور شده‌اند.

فوزیه کوفی نماینده پارلمان معتقد هست که امارات متحده عرب توانایی وارد کردن فشار بر پاکستان و طالبان  را دارد زیرا این کشور روابط نزدیکی با طالبان افغان و مقامات دولت پاکستان دارد.

با وجود تلاش‌های حکومت و سفر رئیس جمهور غنی به امارات متحده عربی، این کشور بر خواسته خود مبنی بر تحقیقات از جنرال عبدالرازق پافشاری می‌کند.

گفته می‌شود که این جنرال در ولایت قندهار در گذشته رفتار خشن و تندی علیه گروه‌های مخالف و بویژه پاکستان اتخاذ کرده بود.

حال، مشخص نیست که رئیس جمهور در ادامه پافشاری امارات تسلیم خواسته مقامات امارات خواهد شد یا خیر.

یک منبع اماراتی گفته است که مقامات این کشور به این دلیل خواستار تحقیق از جنرال رازق هستند که وی به عنوان فرمانده پولیس مسئولیت تامین امنیت دیپلمات‌های اماراتی را به عهده داشته است، اما آقای غنی و هیئت همراه وی که شامل مشاور شورای امنیت و رئیس امنیت ملی هستند، این خواسته امارات متحده را رد کرده‌اند.

مقامات امنیتی امارات می‌خواهند در رابطه با چگونگی راه یافتن مواد منفجره به داخل محوطه مهمانخانه قندهار تحقیق کنند، زیرا تمام منطقه تحت نظارت شدید نیروهای امنیتی افغان قرار داشته است.

مقامات امنیتی امارات معتقدند تا زمانی که این کشور از جنرال رازق و افراد نزدیک وی تحقیق نکند، روند تحقیقات کامل نخواهد شد.

با این وجود گفته می‌شود که جنرال رازق نیز در نشست والی قندهار با دیپلمات‌های عربی حضور داشته است اما ۱۰ دقیقه قبل از انفجار نشست را ترک کرده است.

ماه گذشته سفیر امارات و دیپلمات‌های همراه وی در سفری رسمی به ولایت قندهار با «همایون عزیزی» والی این ولایت و دیگر مقامات محلی در مهمانخانه والی دیدار کرد اما هدف حمله انفجاری قرار گرفت.

بلافاصله پس از وقوع این حمله «قاری یوسف احمدی» یکی از سخنگویان طالبان با انتشار بیانیه‌ای هرگونه ارتباط با این حمله را رد کرد و این حمله را به دلیل اختلافات داخلی بین مقامات دولتی در ولایت قندهار خواند.

در پی کشته شدن دیپلمات‌های عربی و مقامات محلی دولت کابل هیئت عالی رتبه‌ای از مقامات امنیتی از جمله حنیف اتمر مشاور شورای امنیت و رئیس امنیت ملی را برای تحقیق در مورد چگونگی وقوع این حادثه به قندهار فرستاد، که پس از بازرسی و تحقیقات، مقامات افغان شبکه حقانی و سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان را مسئول این حمله اعلام کردند.

اما امارات متحده عربی نیز هیئت تحقیقاتی متشکل از بازرس‌های پولیس «سکاتلندیارد» انگلیس و پولیس امارات را برای تحقیق به قندهار فرستادند و بیش از ۲۰ مامور دولتی در رابطه با این انفجار بازداشت شدند اما هرگز نتایج تحقیقات خود را اعلام نکردند و حالا هم خواستار تحقیق از جنرال رازق و سایر مقامات امنیتی ولایت قندهار شده‌اند.

با این وجود رئیس جمهور غنی با اعلام عزای عمومی و ساخت تندیس از دیپلومات‌های عرب و نصب آنها در مقر وزارت خارجه تلاش کرد تا نهایت همدردی خود با دولت امارات را به نمایش بگذارد، ولی به نظر می‌رسد که کافی نبوده و امارات خواستار تحقیق از مقامات ارشد امنیتی قندهار هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *