• انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۵
  • ساعت: ۹:۲۴ ق.ظ
  • سرویس: x تیتر دو
  • کدخبر: 1386
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=1386

آه، شووینیسم

واژه شووینیسم (Chauvinisme) برتری‌جویی ملی و تباری معنا می‌دهد. این برتری‌جویی، سایرِ ملت‌ها، گروه‌های اجتماعی و افراد جامعه را تحقیر{کوچک} می‌سازد. شوونیست کسی‌است که با ایمان کور، حس بدبینی و کینه نسبت به‌کسانی که از تبار او نیستند، عمل می‌کند.

واژه شووینیسم (Chauvinisme) برتری‌جویی ملی و تباری معنا می‌دهد. این برتری‌جویی، سایرِ ملت‌ها، گروه‌های اجتماعی و افراد جامعه را تحقیر{کوچک} می‌سازد. شوونیست کسی‌است که با ایمان کور، حس بدبینی و کینه نسبت به‌کسانی که از تبار او نیستند، عمل می‌کند. شوونیست‌ها بر جلال و شکوه تباری خود فخر می‌کنند و ارزش‌های اتنیکی سایر گروه‌ها را بی‌بها می‌پندارند. از این‌رو تلاش می‌کنند تا سایر گروه‌های اجتماعی از حقوق هم‌سانی با آن‌ها بهره‌مند نباشند. شوونیست‌ها جلال خود را با زور و احساسات کور بر دیگران تحمیل می‌کنند. از این منظر، شووینیسم، راه تساهل و هم‌گرایی اجتماعی را محدود می‌سازد.

روش شووینیسم از نام یک سرباز ناپلیون بناپارت به‌نام نیکلای شووین (Chauvin) نشأت کرده است. او یکی از مبارزین جبهات ناپلیون در سال‌های ۱۸۱۵ بوده است و همیشه لباس امپراتوری ناپلیون به‌تن می‌کرده و با مباهات، بر سایر تبارها در جنگ جبه‌یی و فکری می‌تاخته است.

این تفسیر را از تفسیرنامهء دنمارکی که اعتبار بالای اکادمیک دارد، به‌نام Den Store Danske, Gyldendal برگردان کردم.

به‌باور من، روش و فرهنگ شووینیسم، ازبک، پشتون، تاجک، هزاره، بلوچ و ….نمی‌شناسد. شووینیسم، زشت‌ترین سیمای انسانیت است. هریک ما می‌توانیم قربانی این روش وهم‌ناک شویم.

چه‌زمانی قربانی این روش یا بیماری می‌شویم:

۱. زمانی‌که فرهنگ پایین سیاسی به‌ویژه مطلق‌گرایی و تمامیت‌خواهی بر ما مسلط است.

۲. فراموش می‌کنیم که انسان هستیم. از یاد می‌بریم که هم‌سانی، بنیادی‌ترین جوهر انسانیت است.

۳. آگاهی از آموزه‌های شهروندی (مدنی) نداریم. ما می‌توانیم سلسله‌یی از گواهی‌نامه‌های اکادمیک داشته باشیم. اما از آموزه‌های شهروندی که بر بنیاد پلورالیزم شکل گرفته است آگاه نبوده و به آن‌ها تعهد نداشته باشیم.

…این‌جاست که شوونیست می‌شویم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *