• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۳۰ ق.ظ
  • سرویس: اجتماع
  • کدخبر: 12055
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12055

آنفولانزای مرغی پس از ولایات به کابل رسید

بیماری آنفولانزای مرغی ناشی از مهاجرت پرندگان از جنوب به شمال پس از برخی از ولایات به شمول خوست، هرات و پکتیا اکنون به پایتخت رسیده است.

این بیماری در شماری از فارم‌های مرغ‌داری در منطقه کمپنی کابل مشاهده شده است.

عامل انتشار این بیماری، مهاجرت پرندگان مهاجر از جنوب به شمال خوانده شده است.

با توجه به نزدیک شدن فصل بهار، پرندگان مهاجر به‌ طور معمول از مناطق جنوبی به سمت شمال پرواز می کنند، به همین دلیل در مسیر راه شان تا رسیدن به مناطق شمالی کره‌ی زمین، برخی بیماری‌ها را نیز منتقل می کنند که یکی از آن‌ها آنفولانزای مرغی است.

در پی نشر خبرهای شیوع این بیماری، وزارت زراعت افغانستان حدود یک صد و پنجاه هزار مرغ را در ولایت‌هایی که گمان اشاعه این بیماری در آن‌ها می‌رفت، از بین برده و دفن کرده‌ است.

در همین حال وزارت زراعت افغانستان دستور داده تا واردات مرغ از ایران و پاکستان به طور موقت متوقف شود.

بیماری آنفولانزای مرغی یک بیماری ساری است که از پرندگان به پرندگان و از طریق آن به انسان سرایت می‌کند. از علایم این بیماری می‌توان به بی اشتهایی، اشکال در تنفس با یک صدای خاص تنفسی، اسهال سفید و سبز، کاهش در تولید تخم مرغ، تیر‌گی تاج به همراه خونریزی در ریش و ساق پا، پژمرد‌گی شدید پرندگان، آبریزی از چشم و بینی و افزایش شدید مرگ و میر آن‌ها است.

پیش از این خبرهایی مبنی بر شیوع این بیماری در ایران نیز منتشر شده بود. در حال حاضر مهم‌ترین صادر کننده‌ی مرغ و تخم مرغ به افغانستان، ایران و پاکستان اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *