• انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۴:۰۲ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 13335
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=13335

آمر حوزه نهم پلیس کابل بر معاینه طب عدلی روابط جنسی محدودیت وضع کرد

آمر حوزه نهم شهر کابل با ارسال مکتوبی به آمریت مبارزه با جرایم جنایی این حوزه دستور داده که پولیس در برخورد با قضایای رابطه جنسی به‌جای معرفی زنان به‌خاطر معاینه به طب عدلی، به جمع‌آوری سایر آثار و مدارک تثبیت‌کننده جرم اقدام کند.

آمر حوزه نهم پولیس شهر کابل می‌گوید که براساس شکایت برخی شهروندان به‌ویژه زنان و گزارش‌های معتبر پولیس، زنان مظنون به رابطه جنسی را در اولین اقدام به‌منظور معاینه به طب عدلی معرفی می‌کنند  و او بر این اقدام، محدودیت وضع کرده است.

به گزارش مانیتورینگ آواپرس، بسم‌الله تابان؛ آمر حوزه نهم شهر کابل با ارسال مکتوبی به آمریت مبارزه با جرایم جنانی این حوزه دستور داده که پولیس در برخورد با قضایای رابطه جنسی به‌جای معرفی زنان به‌خاطر معاینه پرده بکارت، به جمع‌آوری سایر آثار و مدارک تثبیت‌کننده جرم اقدام کند.

در این مکتوب آمده که در صورت ادعای مستقیم تجاوز جنسی و یا زنا، معاینه بکارت را به‌عنوان یکی از موارد تثبیت کننده‌ جرم در نظر گرفته، «در غیر آن باعث بدنامی و لکه‌دار شدن حیثیت اجتماعی فرد و نیز محدود شدن حقوق و آزادی‌های انسانی شهروندان نشوید.»

در این مکتوب به نیروهای پولیس این حوزه هشدار داده شده که در صورت سرپیچی از این دستور با مجریان اقدام «نهایت قاطع و جدی قانونی» خواهد شد.

این را هم بخوانید:  دیدار «بن سلمان» با طالبان لغو شد

در این مکتوب که به تاریخ پنجم همین ماه نوشته شده، آمده است: «طوری که از طریق گزارش‌های معتبر ملی و بین‌المللی و همچنین شکایات جوانان به‌ویژه بانوان محترم شنیده می‌شود که در بعضی موارد پولیس با استفاده از صلاحیت کشف جرم، جوانان را که ظاهراً مظنون به رفتار غیراخلاقی می‌باشند، بازداشت و در اولین اقدام آنان را به‌منظور معاینه طبی پرده بکارت به طب عدلی معرفی می‌نمایند.»

نهاد خدمات علوم عدلی افغانستان گفته که برخی از دختران حتی در خانه‌های امن از آزمایش پرده بکارت مصونیت ندارند و وزارت زنان نیز مانع این آزمایش‌ها نمی‌شود.

آمر حوزه نهم نیز در این مکتوب گفته که آزمایش پرده بکارت جایگاه علمی ندارد، باعث زیان‌های اجتماعی برای فرد آزمایش شده می‌شود و همچنین نقض صریح حقوق زنان تلقی می‌شود.

اما دختران در افغانستان اکثرا با معضل آزمایش پرده بکارت به‌خاطر اثبات رابطه‌ جنسی مواجه است. گزارش‌های غیررسمی می‌رساند که پولیس بانوان مظنون به رابطه جنسی را مجبور به رشوه دادن می‌کند یا آنان را در اولین اقدام برای آزمایش پرده بکارت به طب عدلی معرفی می‌کند.

این را هم بخوانید:  رئیس جمهور غنی عازم «ترکمنستان» می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *