• انتشار: ۲۲ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۴:۱۳ ب.ظ
  • سرویس: سیاسی
  • کدخبر: 23498
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=23498

آمریکا قصد دارد انتخابات ریاست جمهوری «افغانستان» به تاخیر بیندازد

وال استریت جورنال در گزارشی نوشته است که دولت دونالد ترامپ قصد دارد از دولت افغانستان بخواهد انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق اندازد تا واشنگتن بتواند جنگ ۱۷ ساله را بر ضد طالبان پایان دهد.

به گزارش برچی نیوز؛وال استریت جورنال در گزارش آمده است که دولت ترامپ در نظر دارد از دولت افغانستان بخواهد انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق اندازد تا واشنگتن بتواند جنگ ۱۷ ساله را بر ضد طالبان پایان دهد.

در این گزارش آمده است که تلاش برای به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است در ماه اپریل( حمل ۹۸) برگزار شود، یکی از گزینه‌هایی است که مقامات امریکایی در نظر دارند.

طبق این گزارش، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور صلح افغانستان این ایده را مطرح کرده است، اما این سخن در تقابل با آنچه که واشنگتن از دموکراسی آزاد در افغانستان تبلیغ می‌کرد، قرار دارد.

در همین حال، هفته گذشته رئیس جمهور اشرف غنی گفته بود که بر اساس یک انتخابات آزاد و فراگیر، مردم درباره رهبری آینده خود تصمیم خواهند گرفت.

گروه طالبان تاکنون از مذاکره با اشرف غنی خودداری کرده است در حالی که وی از این گروه خواسته بود حاضر است بدون پیش‌شرط با آن‌ها گفت‌وگو کند.

این را هم بخوانید:  برگزاری جلسۀ امنیتی در ارگ ریاست جمهوری

ایالات متحده در حالی از افغانستان می‌خواهد که انتخابات را به تأخیر اندازد که ممکن است این جریان باعث اختلاف بین ۲ کشور شود.

کابل برای حمایت مالی و نظامی متکی به واشنگتن است که این امر نفوذ قابل توجهی را برای ایالات متحده به ارمغان آورده، اما تصمیم نهایی به دست رهبران افغانستان است.

دولت ترامپ امیدوار است که تعلیق انتخابات در نهایت منجر به مذاکرات صلح با طالبان گردد، چرا که مقامات از آشفتگی سیاسی که اغلب در دوران انتخابات افغانستان رخ می‌دهد، هراس دارند.

به نوشته خبرگزاری دید،دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مدت‌هاست که نسبت به حضور امریکا در افغانستان ناراضی است و پیش از این که با بی میلی استراتژی جدید امریکا را در باره جنوب آسیا اعلام کند، تهدید کرده بود سربازان امریکایی را از این کشور خارج می‌سازد.

این استراتژی تعداد سربازان امریکایی را تا مرز ۱۴ هزار نفر افزایش داد، اما تاکنون نتیجه ملموسی برای دولت امریکا در پی نداشته است.

این را هم بخوانید:  امریکا به اشرف غنی هشدار داد که واشنگتن هیچگونه ارتباطی با حمدالله محب نخواهند داشت

دولت امریکا در اوایل سال جاری گفت‌وگوهای مستقیم را با طالبان آغاز کرده است.

اداره ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) به تازه‌گی در گزارشی گفته بود که دولت افغانستان تنها ۵۵ درصد خاک این کشور را در اختیار دارد.

خلیلزاد گفته است که وی به ۶ تا ۱۲ ماه فرصت نیاز دارد تا یک راه حل جدید برای پایان دادن به جنگ ارائه دهد.

وی قرار است هفته آینده با رهبران طالبان در دوحه و همچنان ممکن است با اعضای این گروه در دبی ملاقات کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *