• انتشار: ۲۳ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۱:۰۴ ق.ظ
  • سرویس: تیتر 2
  • کدخبر: 12053
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=12053

آقای رئیس جمهور! کو اصلاحات در وزارت داخله و نیروهای استخباراتی!

غنی در تویترش نوشته بود: «من به شجاعت نیروهای امنیتی ما، به ویژه پولیس که در خط مقدم دفاع در برابر اقدامات وحشیانه‌ی بمب‌گذاران انتحاری قرار دارند، احترام می‌گذارم. اصلاحات در خدمات استخباراتی و وزارت داخله اکنون یکی از اولویت‌های عمده‌ی ماست.»

پس از حملات خونین کابل، به ویژه حمله‌ی مسلحانه به هوتل انترکانتیننتال و انفجار بزرگ چارراه صدارت در ماه گذشته در این شهر، رییس جمهور اشرف غنی در تویترش نوشت: «من به شجاعت نیروهای امنیتی ما، به ویژه پولیس که در خط مقدم دفاع در برابر اقدامات وحشیانه‌ی بمب‌گذاران انتحاری قرار دارند، احترام می‌گذارم. اصلاحات در خدمات استخباراتی و وزارت داخله اکنون یکی از اولویت‌های عمده‌ی ماست.»
به نوشته “هشت صبح” این پیام رییس جمهور، از سایر پیام‌هایش یک تفاوت داشت: این که اکنون رییس جمهور مصمم است تا تغییراتی جدی را در پیکر نیروهای استخباراتی و امنیتی به میان بیاورد. به ویژه انفجار بزرگ چارراه صدارت این بار تنها محکوم نشد، بلکه پیام‌هایی را در زمینه‌ی اصلاحات در نیروهای امنیتی نیز به بار آورد. از این که انفجار بزرگ چارراه صدارت فشار زیادی را بر روان مردم وارد کرد و ترس بزرگی را در سراسر کابل به میان آورد، افغان‌ها از این پیام کمی راحت شدند و حد اقل به این باور رسیدند که رییس جمهور در پی جابه‌جایی و یا حذف دوستان دیرینه‌اش از چارچوب نهادهای امنیتی است.
مردم کابل که این روزها به شدت سرخورده، نگران و هراسان اند و به همین دلیل شهر کابل، بی‌روح شده است، انتظار داشتند تا در پی این رویداد، حد اقل این پیام رییس جمهور، یک اقدام عملی را در پی داشته باشد. روزهای زیادی سپری شدند اما هنوز خبری از اصلاحات در نهادهای امنیتی و استخباراتی نیست.
کابل شهری در محاصره‌ی سنگ‌ها و سیمان‌هاست و نیروهای امنیتی شب‌ها تا صبح در پی بازرسی موترهایی اند که وارد ساحه‌ی سبز می‌شوند. ساحه‌ی سبز شهر کابل دیگر به یک قلعه‌ی نظامی شباهت پیدا کرده است و آن آرامش گذشته را ندارد. نگرانی‌های امنیتی در پی درز کردن اطلاعات استخباراتی که گویای اتفاقات بدی در روزهای نزدیک درکابل اند، نیروی کار و حتا فکر کردن را از مردم گرفته است. کابلیان این روزها دیگر برای فردای شان برنامه نمی‌ریزند و تنها به این فکر می‌کنند که امروز را چگونه به دور از انفجار به سر کنند.
در چنین وضعیتی، بهتر است حکومت به دنبال اقداماتی باشد تا افکار عمومی را آرامش ببخشد و نیروی تازه‌ای در میان مردم کابل تزریق کند. وقتی رییس جمهور یک کشور در پی یک ماجرای بزرگ و یک بحران عمومی، وعده می‌سپارد، این وعده نباید یک رویکرد مقطعی و از روی احساسات باشد. مردم انتظارات اصلاحات را دارند؛ اصلاحاتی که رییس جمهور وعده‌اش را سپرده است.
حملات و انفجارهای اخیر کابل، تنها در تعریف ضعف استخباراتی و ضعف مدیریت استخبارات می‌گنجد. کشورهای منطقه‌ی ما در زمینه‌ی استخبارات نه تنها هزینه‌ی هنگفتی می‌گذارند، بل‌که در زمینه‌ی استفاده از نیروی انسانی استخباراتی، مسلکی‌تر عمل می‌کنند. در افغانستان اما به نظر می‌رسد که بیشتر نیروهای مجرب استخباراتی، یا از بدنه‌ی امنیت ملی جدا شده‌اند و یا هم در حاشیه به سر می‌برند.
وزارت داخله نیز به لحاظ مدیریتی وضعیت شکننده و دردآوری دارد. شهر کابل از ترافیک سنگین رنج می‌برد و هیچ نمونه‌ای از اصلاحات جدی در مدیریت ترافیک به چشم نمی‌خورد. حوزه‌های امنیتی شهر کابل بیشتر در بین افراد سیاسی تقسیم شده است و سطح جرایم نیز همه‌روزه سیر صعودی دارد.
تروریسم و جرایم اقتصادی امید مردم را از زنده‌گی کردن در این شهر بریده است. در این میان، کوچک‌ترین پیامی که از سوی مقامات حکومتی در زمینه‌ی اصلاحات در سکتور امنیتی به مردم می‌رسد، مردم را دلگرم می‌سازد و به آن‌ها امید می‌دهد. اما زمانی که مردم متوجه می‌شوند که این وعده‌ها برای اصلاحات فقط به خاطر فریفتن مردم و انحراف ذهنیت عامه از بحران‌های پس از رویدادهای بزرگ تروریستی بوده است، بیشتر سرخورده می‌شوند و امید شان از حکومت قطع می‌شود.
رییس جمهور باید وعده‌هایش به مردم را همخوان با ظرفیت‌ها و توانایی‌هایش بسپارد. کابلیان امنیت می‌خواهند و امنیت کابل با اصلاحات بنیادی در استخبارات و پولیس این شهر ممکن است؛ چیزی را که رییس جمهور به مردم وعده سپرده و لابد خیلی زود فراموش کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *