• انتشار: ۲۰ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱:۴۲ ب.ظ
  • سرویس: توره های فیس بوکی
  • کدخبر: 8681
  • لینک کوتاه: http://www.barchinews.com/?p=8681

آقای حکمتیار! ما فدرالیست هستیم

آری “من” و “ما” فدرالیست هستیم و افغانستان را فدرالی خواهیم کرد. نمایندگان پارلمان های محلی را به جای”لویه جرگه”(مجلس قرون وسطایی و بی محل) در مقام تصمیم گیری سراسری ملی بر خواهیم نشاند.

آقای حکمتیار! احاد مختلف مردم افغانستان، یکایک شهروندان افغانستان، یکایک اقوام افغانستان، حتا آن هایی که در هر چند سال دهه ی پسین تذکره ی تابعیت افغانستان را گرفته اند، صاحبان برابر حقوق این سرزمین میباشند. اما و اگر بحث قومی مطرح گردد، رجزخوانی شود، ارث و میراث به رخ هموطنان و جهانیان کشیده شود، سنگ نبشته ها گواهی بدهند، ادبیات و متون منظوم و منثور شهادت بدهند، معماری وارد میدان شود، موسیقی سخن بگوید، خطاطی چیزی بنویسد و نگارگری جلوه ای کند، آن گاه، “من” صاحب افغانستان هستم.

آری “من” و “ما” فدرالیست هستیم و افغانستان را فدرالی خواهیم کرد. نمایندگان پارلمان های محلی را به جای”لویه جرگه”(مجلس قرون وسطایی و بی محل) در مقام تصمیم گیری سراسری ملی بر خواهیم نشاند. جبر تاریخ ای اگر وجود داشته باشد، همین است. پس بهتر است. حقایق و واقعیات قرن ۲۱ را بپذیرید هیچ قومی، هیچ دیکتاتوری، هیچ خان دوسره ای نمیتواند. به طور انحصاری و یک جانبه بر بقیه ی اقوام و مردمان افغانستان حکمرانی کند.

آقای حکمتیار!

ما فدرالیست هستیم.

حکمتیار: ‘فدرال خواهان’ توسط خارجى ها استخدام و در پى شعله ور ساختن تنش هاى قومى اند و کسانى اند که از ‘افغان’ گفتن شان خوددارى مى کنند.

لطیف پدرام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *